Bratislavu navštívili kubánski disidenti (február 2008)
Verejnosť mala možnosť stretnúť sa s pozvanými hosťami počas verejnej diskusie v sobotu 2. februára od 17.00 do 18.30. hod v kaviarni Kafé Scherz (Partizánska 2). V nedeľu 3. februára sa zrealizovali neformálne raňajky s vybranými slovenskými osobnosťami v sídle Spoločnosti pre zahraničnú politiku na Hviezdoslavovom námestí. V nedeľu napoludnie boli obaja hostia prijatí v Národnej rade SR, kde sa neformálne stretli s poslancami NRSR Lászlo Nagyom (SMK), Martinom Fedorom (SDKÚ), Františkom Mikloškom (KDH) a Martinom Kurucom (SDKÚ).
Pred návštevou Slovenska navštívili disidenti na pozvanie Inštitútu Lecha Walesa Poľskú republiku, kde sa stretli s bývalým ministrom financií Lezsekom Balcerowiczom a bývalým prezidentom Lechom Walesom. Týždeň strávili aj vo Švédsku a pár dní pred príchodom do Bratislavy sa na pozvanie organizácie Člověk v tísni v Prahe stretli s ministrom zahraničných vecí Karlom Schwarzenbergom.
V nedeľu vo večerných hodinách sa obaja disidenti vrátili do Madridu, kde sa Héctor podrobuje intenzívnej liečbe od novembra 2007, po tom ako im kubánske úrady udelili na žiadosť španielskej vlády povolenie vycestovať.
——————————————————————————–
Héctor Palacios Ruiz, sociológ, ktorý bol odsúdený za opozičné aktivity v marci 2003 na 25 rokov odňatia slobody. V decembri 2006 bol podmienečne prepustený z vážnych zdravotných problémov. V čase svojho zatknutia viedol Centrum sociálnych štúdií, združujúce odborníkov z rôznych oblastí spoločenského života, ktorí sa venovali analýze sociálnej, politickej a ekonomickej situácie krajiny. V roku 1989 založil Pravicové a demokratické hnutie Cuba Libre a v roku 1993 Stranu demokratickej solidarity. Je tiež zakladateľom Kubánskeho výboru zloženého z občianskych organizácií, nezávislých odborníkov a odborárov, ktorý predstavoval formálnu opozíciu súčasného režimu. Po poslednom pobyte vo väzení sa jeho zdravotný stav výrazne zhoršil, trpí rakovinou a dočasne sa lieči v Španielsku. Žije v Havane s manželkou Giselou Delgado Sablón a dcérou Giselle.
Gisela de la Caridad Delgado Sablón, počítačová technička, je členkou hnutia Dámy v bielom (Damas de Blanco), ktoré združuje manželky, matky a príbuzné 75 politických väzňov zatknutých počas represívnej vlny v marci 2003. Gisela vedie sieť viac než 70 nezávislých knižníc po celom ostrove a koordinuje ich aktivity. Spolu so svojim manželom Héctorom Palacios Ruiz, založila v roku 1993 Stranu demokratickej solidarity. V roku 1998 založila Centrum štúdií pre integrálny rozvoj žien. Gisela, podobne ako jej manžel, otvorene kritizuje kubánsky režim a viackrát čelila represiám. Spolu s manželom zbierala podpisy pod projekt Varela, petíciu žiadajúcu zmenu volebného zákona, slobodu združovania, vyjadrovania a súkromného podnikania, ako aj prepustenie politických väzňov.