Prejsť na hlávný obsah
30 jún 2015

Zručná mládež pre udržatelný rozvoj

„Keď odídem zo školy, budem mať aj salón, aj budem farmárčiť. Počas týždňa budem v salóne, a na farme budem pracovať cez víkendy,“ vraví Susan Mora, študentka Molo Youth Polytechnic.

Foto: Susan Mora, členka Molo Youth Polytechnic Agribusiness Club. © Maia Martiniak

Susan 1

Susan Mora študuje za kaderníčku-kozmetičku na Molo Youth Polytechnic. Počula, že jej spolužiaci sa učili o agrobiznise, tak sa rozhodla vstúpiť do ASB klubu- projektu neziskových organizácií Necofa a Človek v ohrození.

Odkedy vstúpila do klubu ASB, tak sa z nej stala aktívna členka a rozhodla sa odovzdať svoje vedomosti doma, podeliť sa s rodinou. Využila 506 m2 pozemku, ktorý vlastní jej rodina, aby na ňom vybudovala rôzne typy mestských záhrad, také, ktoré sú najvhodnejšie pre predmestie mesta Molo v Keni. Počas prázdnin taktiež navštívila svoju starú mamu, kde na jej farme vybudovala rôzne typy záhrad.

Susan sa pokúšala vysadiť aj tekvicu, zemiaky, repu a iné druhy plodín bez použitia chemikálií. Napriek malému pozemku sa jej už podarilo zozbierať a predať 150 kg zemiakov, a zo zisku zaplatiť školské poplatky, nákup topánok, a školskú uniformu.

Foto: Mora, mama Susan. © Maia Martiniak

Susan 2

„Tá záhrada tu pred tým projektom nebola. Ona ju postavila a ja som jej pomohla kúpiť semená. Teraz učí farmárčiť svoje sestry, sesternice a bratrancov,“ vraví mama Susan, ktorá obzvlášť oceňuje dcérinu samostatnosť. „Susan si je sama schopná platiť školské poplatky a uniformu a ja si teraz môžem dovoliť starať sa o svoje ďalšie deti, ktoré tiež chodia do školy.“

„Mám rada záhradníčenie, pretože je finančne nenáročné, hlavne bio, keďže nemusíte používať hnojivá alebo pesticídy. Je to šetrné k životnému prostrediu, a tak je to zároveň aj zábavnejšie,“ vraví Susan.

„Keď prídem domov zo školy, tak v záhrade trhám burinu a plánujem. Potom idem zvyčajne do mesta pomôcť svojej kamarátke do salónu, kde tiež získam nejaké skúsenosti.“

V budúcnosti chce Susan pokračovať vo využívaní svojich zručností, ktoré nadobudla v Youth Polytechnic. Jej sen je mať v meste salón krásy a veľkú farmu na vidieku, kde môže budovať rôzne typy záhrad. V ASB klube sa tiež naučila piecť a iným remeslám. Teraz každý piatok poobede rada pečie koláč pre svoju rodinu.

Pre podporenie projektu klikni sem.

Projekt: „Improving food security of small scale farmers through skills dissemination by Youth Polytechnics in Nakuru County“ implementovaný medzi augustom 2013 a júlom 2015 je financovaný SlovakAid.LOGO slovakaid

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet