Prejsť na hlávný obsah
09 apr 2010

Znepokojuje nás stupňujúce sa prenasledovanie Bahájov v Iráne (2010)

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Podľa mimovládnych organizácií monitorujúcich stav ľudských práv v Iráne, od začiatku minulého roka došlo vo viac než dvadsiatich mestách k zatýkaniu a vypočúvaniu príslušníkov tejto komunity. Zo strany režimu pravidelne dochádza k ich zastrašovaniu pri pohreboch a k znesväcovaniu cintorínov čo je znakom toho, že prenasledovanie sa odohráva na náboženskom podklade a nie je výsledkom akejkoľvek hrozby, ktorú by baháji predstavovali, ako to tvrdia vládni predstavitelia.

Pre bahájskych študentov zostávajú do veľkej miery neprístupné univerzity a iné inštitúcie vyššieho vzdelávania. V posledných rokoch, tí, ktorým sa podarilo na univerzity dostať, boli zo štúdia vylúčení počas prvého roku. Neustále sa objavujú správy o tom, že sa žiaci nemôžu prihlásiť na strednú, či dokonca základnú školu. Vládne zložky vytvárajú tlak aj na moslimských občanov, aby bahájov diskriminovali a prenasledovali.

Často dochádza aj k ekonomickému prenasledovaniu, pre ktoré sa baháji nemôžu zamestnať alebo začať podnikať. Boli zaznamenané mnohé prípady, keď baháji, ktorí podnikali museli pod hrozbou zatknutia odovzdať živnostenské listy.

Bahájska komunita v Iráne je vystavená:

Bahájska viera je najmladšie svetové náboženstvo, jeho dejiny sa začali písať v roku 1844. Zakladateľom bahájskej viery bol Bahá´u´lláh z Teheránu vo vtedajšej Perzii. V Iráne predstavuje bahájske spoločenstvo najväčšiu náboženskú menšinu – hlási sa k nemu viac ako 300-tisíc veriacich. Bahájska viera hlása porozumenie, mier a jednotu medzi ľuďmi a náboženstvami sveta. Baháji veria, že všetci ľudia majú spoločného Stvoriteľa. Na Slovensku je bahájske spoločenstvo oficiálne registrované náboženstvo.

Ďalšie informácie:

Dva články Andreja Bána, ktoré vyšli v časopise .týždeň s názvom Irán: Obete viery

http://www.tyzden.sk/sk/svet/iran:_obete_viery.php a Baháji: neznáma genocída: http://www.bahai.sk/genocida.htm

Rozhovor Karola Sudora v SME: http://www.sme.sk/c/5193389/ariane-sabet-iran-na-nas-pouziva-stredoveke-sposoby-mucenia.html

Článok na www.bahai.sk s názvom Prenasledovaní pre náboženské presvedčenie v Iráne, ktorý vysvetľuje, prečo sú členovia mierumilovného náboženstva nepohodlní pre iránsky režim: http://www.bahai.sk/iran.htm

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet