Združenie Človek v ohrození a Nadácia Pontis: Prepustenie 52 väznených disidentov na Kube je pozitívny krok (2010)
Text tlačovej správy z 8. júla 2010:
Združenie Človek v ohrození a Nadácia Pontis vítajú zámer kubánskej vlády prepustiť 52 väznených disidentov zatknutých počas kubánskej čiernej jari v marci 2003. Súčasne však upozorňujú, že v kubánskych väzniciach sa stále nachádza približne 125 politických väzňov a režim naďalej pokračuje v porušovaní základných ľudských práv.
„Rozhodnutiu prepustiť politických väzňov predchádzali dlhé rokovania s kubánskou vládou, ktoré nadobudli konkrétnejšiu podobu najmä po smrti Orlandu Zapatu Tamaya vo februári tohto roku. Hladovka disidenta Guillerma Fariňasa a každodenné protesty Dám v bielom (hnutia manželiek a matiek politických väzňov) výrazne upozornili na zlú situáciu na poli ľudských práv a prispeli k zvýšeniu medzinárodného tlaku na kubánsky režim“, povedala Gabriela Šuvadová zo združenia Človek v ohrození.
Tento posun je súčasne aj úspechom vytrvalej politiky Európskej únie, resp. tých diplomacií, ktoré trvali na prepustení všetkých politických väžnov z jari 2003 ako základnej podmienke normalizovania diplomatických vzťahov medzi Európskou úniou a Kubou.
Podporiť rodiny kubánskych politických väzňov mohli od septembra 2003 do konca decembra 2009 aj stovky slovenských darcov. Nadácia Pontis a združenie Človek v ohrození v tomto odobí spoločne viedli verejnú zbierku a jej výnos vo výške 31 843,15 € postupne rozdistribuovali počas ciest na Kubu rodinám 35 disidentov, niektorým opakovane. Do zbierky sa prostredníctvom programu adopcií v roku 2005 zapojili aj slovenské osobnosti a viacerí politickí predstavitelia.
Obe organizácie varujú pred prílišným optimizmom v otázke zlepšenia občianskych slobôd na ostrove. „Prepustenie väzňov má trvať ešte niekoľko mesiacov, pričom spolu s rodinami budú vystavení nátlaku, aby odišli do exilu. Súčasne režim pokračuje v zastrašovaní ostatných disidentov. Pokiaľ nedôjde k zmene kubánskej legislatívy, môžu sa väznice kedykoľvek rýchlo zaplniť “, dodal Milan Nič z Nadácie Pontis.
Organizácie nepovažujú za náležité deportovať prepustených politických väzňov mimo Kuby, keďže tým sa podľa nich iba oddialia nevyhnutné zmeny. Prepustení disidenti sú z hľadiska budúceho vývoja na Kube dôležití a v prípade, že budú deportovaní do Európy, musí im byť umožnené kedykoľvek sa vrátiť späť.