Prejsť na hlávný obsah
22 apr 2009
V kategóriach

Zapojte sa do kampane za prepustenie barmských politických väzňov (2009)

Text petície:

Generálnemu tajomníkovi OSN Pan-Ki munovi

Prepustite barmských politických väzňov!

„Dokým nebudú prepustení všetci barmskí politickí väzni, nikto nebude môcť povedať, že Barma je na ceste k skutočným demokratickým zmenám.“ (Aung Schan Su Ťij, nositeľka Nobelovej ceny mieru z roku 1991, ktorú barmský vojenský režim drží v domácom väzení už 13 rokov)

Vojenský režim, Štátna rada pre mier a rozvoj (SPDC) musí okamžite a bezpodmienečne prepustiť všetkých politických väzňov, vrátane Aung San Su Ťij, Khun Tun Ua a Min Ko Nainga.

Prepustenie všetkých politických väzňov v Barme je prvým a najdôležitejším krokom ku slobode a demokracii v Barme. My, dolepodpísaní, žiadame generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, aby sa táto požiadavka stala jeho osobnou prioritou a aby sa zasadil o prepustenie všetkých barmských politických väzňov.

V Barme sa v súčasnosti nachádza viac než 2100 politických väzňov. Boli uväznení len preto, že volali po demokracii a slobode v Barme. Vo väzení čelia mučeniu, znásilňovaniu, bytiu a samotke. Veľa z nich je držaných 24 hodín denne vo svojich celách, nedostávajú adekvátnu stravu a trpia zdravotnými problémami. Režim systematicky odmieta poskytnúť im zdravotnú starostlivosť.

Barmská opozičná líderka, nositeľka Nobelovej ceny mieru Aung San Su Ťij vyhlásila, že prepustenie politických väzňov je najdôležitejšia vec pre tých, ktorí si skutočne prajú zmenu pre Barmu. Bezpečnostná rada OSN vyzvala na prepustenie politických väzňov ale to nestačí. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun navštívi Barmu v decembri a prioritou jeho návštevy musí byť prepustenie všetkých politických väzňov.

Podpora ľudských práv

Sme solidárni s ľuďmi na ceste z neslobody.

Podporujeme nezávislých občianskych aktivistov, snažíme sa získavať podporu slovenskej verejnosti a zvyšovať povedomie o ľudských právach.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie