Prejsť na hlávný obsah
24 feb 2010
V kategóriach

Zapálením sviečky sme si uctili pamiatku Orlanda Z. Tamaya (2010)

Ďakujeme, že ste prišli a tým vyjadrili solidaritu s kubánskymi politickými väzňami a ich rodinami!

Orlando Zapata Tamayo zomrel vo veku 42 rokov po viac než dvoch mesiacoch držania protestnej hladovky. Patril medzi 75 disidentov odsúdených počas tzv. „Kubánskej čiernej jari“ v marci 2003 za opozičné aktivity a účasť na petičnej akcii Projekt Varela.

Disident odmietal jesť väzenskú stravu a konzumoval len jedlo, ktoré mu priniesla jeho matka každé tri mesiace. Hladovkou protestoval proti zaobchádzaniu s politickými väzňami na Kube a neľudskými podmienkami vo väzení.

Gabriela Šuvadová, vedúca sekcie ľudských práv združenia, v reakcii na smutnú udalosť uviedla: „Smrť tohto disidenta len potvrdzuje fakt, že kubánsky režim pod vedením Raúla Castra aj napriek ústretovým krokom zo strany Európskej únie naďalej hrubo porušuje ľudské práva a ignoruje akékoľvek požiadavky na zlepšenie situácie v oblasti ich rešpektovania. Je dôkazom toho, že politika Raúla Castra sa v žiadnom prípade nelíši od represívnej politiky jeho brata a je výsmechom do tváre všetkým, ktorí sa domnievajú, že s kubánskym režimom je možné viesť vyrovnaný a otvorený dialóg o ľudských právach. Európska únia a medzinárodné spoločenstvo musí podmieniť ďalšie kolo dialógu s Kubou okamžitým prepustením všetkých politických väzňov.“

Podľa Kubánskej komisie pre ľudské práva a národné zmierenie režim drží vo väzení okolo 200 politických väzňov. Kubánska vláda ich považuje za špiónov platených Spojenými štátmi.

Smrť kubánskeho väzňa svedomia vyvolala rozhorčenie v radoch kubánskeho disentu ako aj medzinárodného spoločenstva. Európsky parlament, slovami jeho predsedu Jerzyho Buzeka, vyzval Kubu k rešpektovaniu ľudských práv a vyjadril poľutovanie nad disidentovou smrťou. Ako uviedol Buzek: „táto udalosť nepomôže k vylepšeniu vzťahov a dôvery medzi Európskou úniou a Kubou„.

Pohreb Orlanda Zapatu Tamaya sa konal v rovnaký deň ako naše spomienkové zhromaždenie a sprevádzali ho bezpečnostné opatrenia zo strany režimu. V deň jeho smrti a nasledujúci deň bolo po celom ostrove zatknutých okolo 30 disidentov, ktorí sa plánovali pohrebu zúčastniť alebo ho organizovali. Podľa Yoani Sanchéz, známej kubánskej bloggerky, ktorá posiela aktuálne správy cez Twitter, režim znemožňoval smútiacim zapísať sa do kondolenčnej knihy, ktorá sa nachádzala v dome Laury Pollán, čelnej predstaviteľky hnutia Dámy v bielom.

 

účastníci spomienkovej akcie
sviečky za Orlanda

 

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet