Prejsť na hlávný obsah
27 mar 2017

Vyjadrujeme solidaritu: V Bielorusku zatkli počas protestov stovky ľudí

Minimálne 400 ľudí. Toľko odporcov politiky prezidenta Lukašenka zatkla počas víkendových protestov bieloruská polícia. Niektoré zdroje hovoria až o 700 zatknutých. Väčšinu z nich odsúdili na niekoľkodňové väzenie či zaplatenie 1000-dolárovej pokuty. Za mrežami sedeli bez riadneho záznamu o tom, čo sa stalo a mnohí z nich sa sťažovali na prílišnú fyzickú brutalitu poriadkových zložiek.

             

  

           

Nezisková organizácia Človek v ohrození je znepokojená vývojom v Bielorusku po víkendových protestoch v Minsku i vo viacerých bieloruských krajských mestách Polícia počas víkendu zatkla 400 až 700 ľudí a ďalších približne 150 odsúdila na tri- až pätnásťdňové väzenie alebo na zaplatenie peňažnej pokuty do 1000 USD.

Podnetom pre protesty je snaha vedenia krajiny zaviesť daň pre dlhodobo nezamestnaných.

Časť protestujúcich síce prepustili, no bez riadneho záznamu o tom, čo sa stalo. Mnohí z nich sa sťažovali na prílišnú fyzickú brutalitu poriadkových zložiek.

“Štátne orgány využili masové protesty na to, aby udreli na ľudskoprávne organizácie, ktoré aktívne monitorovali protesty a pochody a pomáhali obetiam represálií. Preto protestujeme proti nátlaku na našich členov a podporovateľov, žiadame prepustenie všetkých zadržiavaných a ukončenie represálií,” povedal predseda organizácie Viasna Ales Bialiatski.

Človek v ohrození ešte v nedávnej minulosti aktívne pôsobil v Bielorusku pri viacerých projektoch zameraných na ochranu ľudských práv a celospoločenský dialóg. Našim cieľom bolo rozšíriť prístup verejnosti ku kvalitnej žurnalistike, informáciám o udalostiach v krajine a analýzam politickej situácie. Podporovali sme novinárov z nezávislých bieloruských médií. Aj keď vláda urobila niektoré pozitívne reformy, politický systém naďalej zostáva autoritársky a porušuje ľudské práva.

Vyjadrujeme solidaritu s aktivistami a podporujeme požiadavku na väčšiu demokratizáciu v  Bielorusku a dôsledné dodržiavanie ľudských práv.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet