Prejsť na hlávný obsah
11 júl 2022

Človek v ohrození na Ukrajinu poslal vlak s humanitárnou pomocou v hodnote viac ako milión eur

Organizácii Človek v ohrození sa v spolupráci so sesterskou organizáciou Člověk v tísni podarilo vlakom dopraviť viac než 300 ton humanitárnej pomoci na Ukrajinu. Ide najmä o trvanlivé potraviny, hygienické potreby, ale aj vitamíny a riady. 

Tento mesiac sa vypravil vlak, ktorý doviezol 512 paliet humanitárnej pomoci do vojnou zasiahnutej Ukrajiny, ktorej neustále hrozí nedostatok potravín a hygienických potrieb. Človek v ohrození v spolupráci s českou organizáciou Člověk v tísni, tak naraz prepravil pomoc, ktorá sa  obsahovo rovná približne 20 kamiónom.

Pomoc do Zakarpatska sa vďaka tejto operácii viac než zdvojnásobí a Človek v ohrození sa môže sústrediť na ďalší typ pomoci, ktorý je veľmi akútny – zabezpečenie ventilátorov, chladničiek a mrazničiek do kolektívnych centier či rôzne kuchynské vybavenia. 

V aktuálnom horúcom počasí je v kolektívnych centrách, kde v jednej izbe žije aj 8-10 ľudí, veľmi teplo a nedá sa tam vydržať. Uskladňovanie potravín na oknách už nefunguje a práve chladničky a mrazničky sú teraz extrémne dôležité, aby sa jedlo nekazilo,

Veronika Kusyová, Ukraine response program manager v Človeku v ohrození.

Humanitárna pomoc, prichádza v čase, kedy mnohé kolektívne centrá hlásia znižujúce sa zásoby potravín a zvýšenú potrebu čistiacich prostriedkov. Ryža, konzervy, detské jedlo, džemy, plienky, čistiace prostredky, vitamíny a mnoho ďalších denných potrieb pomôžu vnútorne vysídleným ľuďom v Zakarpatsku a v spolupráci s miestnymi organizáciami aj v ďalších oblastiach Ukrajiny. 

Aktuálna situácia v Zakarpatsku

Aktuálne je v Zakarpatsku oficiálne registrovaných približne 130 000 vnútorne vysídlených ľudí, toto číslo každý mesiac stúpa približne o 10 000. Pre mnohých sa práve oblasť Zakarpatska stáva novým domovom, keďže v dôsledku pretrvávajúcej vojny na Ukrajine prišli o svoje domovy a situácia im nedovoľuje sa vrátiť. Zároveň, územné celky – hromady v Zakarpatsku, očakávajú príchod ďaľších ľudí, ktorí sa aj naďalej snažia dostať z vojnou poznačených či okupovaných území.

Situácia v kolektívnych centrách zostáva aj naďalej neistá napriek miernemu zníženiu počtu vnútorne vysídlených ľudí. Veľa ľudí sa rozhodne stretnúť s rodinou a skontrolovať svoj dom, neskôr sa však vracajú späť do bezpečia. Iní o svoje domy prišli a je pre nich už zrejmé, že Zakarpatsko sa stane ich novým domovom,

dodáva Veronika Kusyová.

Na pomoc ľuďom z Ukrajiny prispeli Človeku v ohrození od začiatku vojny súkromní, firemní aj inštitucionálni darcovia sumou viac ako 8 500 000 eur. Pomoc vo vojnou zničenej Ukrajine, ale aj na Slovensku pri budovaní života tých, ktorí prišli o všetko, bude potrebná ešte dlhé mesiace až roky.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie