V spolupráci s HORECA pomôžeme nájsť prácu cudzincom a cudzinkám
Predstavte si, že ste nútení ujsť zo svojej krajiny. Nenechávate za sebou len svoj domov, ale v mnohých prípadoch prídete aj o svoj pravidelný príjem. Toto je situácia, do ktorej sa dostalo veľa Ukrajincov a Ukrajiniek, ktorí prišli na Slovensko. Potrebu zamestnania si uvedomujeme aj my v Človeku v ohrození, preto sme zo spolupráce s HORECA mimoriadne nadšení. Ide o unikátnu spoluprácu zamestnávateľov a zamestnávateliek a mimovládneho neziskového sektora na Slovensku, ktorej cieľom je uľahčiť zamestnanie ľudí prichádzajúcich z krajín mimo Európskej únie na Slovensko.
Obyvatelia Ukrajiny, ktorí získali dočasné útočisko, majú rovnaký prístup k pracovnému trhu ako občania Slovenska. V cudzej krajine však môže byť ťažké nájsť si svojpomocne zamestnanie. Cudzinci a cudzinky častokrát nerozumejú, aké podmienky musia splniť, aby sa mohli zamestnať a celú situáciu môže skomplikovať aj jazyková bariéra. Výrazne im preto môže pomôcť naša spolupráca s HORECA, ktorá združuje zamestnávateľov a zamestnávateľky.
Ide o prácu predovšetkým v gastre, z čoho pozostáva aj samotný názov HORECA – HOTELY, REŠTAURÁCIE a kaviarne – CAFES. „Na Slovensku podniká viac ako 20 000 zamestnávateľov a zamestnávateliek v HORECA, pričom viac ako 90 percent z nich sú mikro, malé alebo stredné podniky. Práca v podnikoch HORECA je často vhodná aj pre ľudí bez príslušného vzdelania či pracovných skúseností,“ uvádza sa na oficiálnej webovej stránke projektu.
V súčasnosti je v HORECA sektore k dispozícii 12 000 voľných pracovných pozícií. Cieľom je predovšetkým zjednodušiť proces nájdenia vhodného zamestnania. Na webovej stránke záujemcovia a záujemkyne nájdu úplne všetko – vrátane potrebných dokumentov či podmienok na prácu na Slovensku. Rovnako tam nájdu aj odkaz na stránku, kde zamestnávatelia a zamestnávateľky ponúkajúci prácu pre cudzincov a cudzinky môžu uverejniť svoje ponuky práce.
„Mnoho pracovných pozícií je vhodných pre ľudí, ktorí nemajú príslušnú kvalifikáciu alebo pracovné skúsenosti. Výhodou práce v tomto sektore je, že záujemcovia o prácu nájdu uplatnenie, bez ohľadu na to, či majú záujem zamestnať sa len dočasne alebo dlhodobo,“ povedal Rastislav Amrich z Inštitútu klimatickej neutrality a iniciátor projektu #horeca pomáha.
Iniciatíva #horeca pomáha pripravuje aj ďalšie aktivity, aby o projekte informovala predovšetkým zamestnávateľov v HORECA sektore. Jednou z nich budú workshopy, aj online formou, ktoré pomôžu zamestnávateľom zoznámiť sa s efektívnymi postupmi pri zamestnávaní odídencov i pracovníkov z iných krajín. To by mohlo v budúcnosti zlepšiť situáciu v tomto segmente slovenského pracovného trhu.
A aká je úloha Človeka v ohrození? V našich krajských centrách poskytujeme pomoc Ukrajincom a Ukrajinkám, ktorí na Slovensku našli svoj druhý domov. Naši kolegovia a kolegyne pre nich pripravujú napríklad aktivity, prostredníctvom ktorých spoznávajú ostatných rodákov a rodáčky, ale aj Slovákov a Slovenky a postupne sa tak integrujú na spoločnosti. Okrem toho im však pomáhajú aj s hľadaním ubytovania či práce. Vďaka našej spolupráci s HORECA tak ľudia z Ukrajiny spoznajú nové príležitosti, ako si nájsť prácu.