Prejsť na hlávný obsah
23 sep 2020

V nemocniciach na Ukrajine vymieňame stovky metrov vodných potrubí

Donecká a Luhanská oblasť sú dlhodobo odkázané na humanitárnu pomoc. Už roky sú tu veľké problémy s nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou, zlým prístupom k vode, sanitácii a hygiene. Chýbajú tu základné tovary a služby a vojna zničila všetku infraštruktúru.

To všetko sa zhoršilo s príchodom koronavírusu. Najviac ohrození sú pritom seniori, mimoriadne chudobní obyvatelia, ľudia s fyzickým alebo mentálnym znevýhodnením a deti.

Bez vody nemôžu nemocnice pomáhať bezpečne

V Doneckej a Luhanskej oblasti žije vysoký počet obyvateľov starších ako 65 rokov, ktorí tvoria až 36% populácie, a v odľahlejších miestach dokonca až 41%. Väčšina seniorov má obmedzenú mobilitu alebo trpí určitým druhom postihnutia.

Chýbajúca bezpečnosť, nedostupnosť prepravy a zničená infraštruktúra všetkým bránia v prístupe k zdravotnej starostlivosti. Do toho sa mieša strach zo šírenia koronavírusu, kvôli ktorému mnoho ľudí vyhľadanie zdravotnej pomoci odkladá.

A k tomu všetkému miestne zdravotnícke zariadenia, domovy pre seniorov či domácnosti trpia častými výpadkami vody. Niektoré nemocnice majú výpadky vody každý jeden deň aj noc, a to až na niekoľko hodín. V mnohých z nich voda viac netečie ako tečie.

Keď sme v nemocnici Kostyantynivka kontrolovali funkčnosť dokončených potrubí, tak bola nemocnica už 4. deň bez vody. Ďalšia nemocnica zase mala prívod vody vždy iba pár hodín denne. Tri hodiny ráno a tri hodiny večer.

Veronika Filipek, koordinátorka humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce

Ak aj majú prístup k vode, často je buď znečistená, alebo majú problém s tlakom, a nemajú čerpadlá na filtrovanie či vytlačenie vody do budov. Potrubia sú buď veľmi staré (ešte z čias Sovietskeho zväzu) a pretekajú, alebo boli zničené vojnou.

V Doneckej a Luhanskej oblasti v týchto dňoch zabezpečujeme vodu pre nemocnice, ambulancie a domovy dôchodcov. Inštalujeme cisterny a pumpy na vodu a vymieňame vodovodné potrubia. Bez vody hrozí v nemocniciach väčšie riziko infekcie. Nemocnica bez vody jednoducho nemôže bezpečne fungovať.

Celkovo na ôsmich miestach vymeníme stovky metrov potrubí, nainštalujeme 45 zásobníkov na 1000 litrov vody a 12 čerpadiel. Tieto nemocnice a zdravotnícke zariadenia spolu ročne navštívi okolo 450,000 ľudí, ktorí potrebujú pomoc.

Prvé dve nemocnice sú hotové

Regionálna nemocnica Toretsk sa nachádza iba 2 kilometre od bojovej línie na východe Ukrajiny. Práve cez líniu vedú vodovodné potrubia, ktoré kvôli vojnovému konfliktu už niekoľkokrát poškodili. Každé poškodenie znamená stratu vody pre celú nemocnicu a všetky jej oddelenia.

Ide pritom o veľkú nemocnicu, ktorú ročne navštívi vyše 36,000 pacientov. Celý komplex je tvorený 6 budovami – 5 z nich je priamo v meste Toretsk a 1 budova (hospic a geriatria) je v priľahlom mestečku Novhorodske.

Do všetkých týchto budov sme spolu umiestnili 6 čerpadiel, 20 obrovských zásobníkov na vodu a opravili sme vodovodné potrubia. Každý zásobník uskladní až 1,000 litrov vody a je pripojený k vnútornému systému vody každej z budov.

Vďaka týmto nádobám a pumpám budú mať budovy nemocnice vodu aj vtedy, keď sa niečo stane s jej vonkajším prívodom. Čerpadlo sa v takom prípade automaticky zapne a začne tlačiť vodu zo zásobníkov do celej budovy.

Nemocnica Kostyantynivka sa nachádza v Donetskej oblasti na východe Ukrajiny. Táto nemocnica má síce len dve budovy, no minulý rok ňou prešlo až 322,000 ľudí.

Na fotkách môžete vidieť, ako sme do nemocnice navrátili stabilný prísun vody. Vymenili sme staré potrubia za nové, nainštalovali 15 zásobníkov vody, každý s kapacitou 1,000 litrov, a umiestnili sme do oboch budov aj po dve čerpadlá, ktoré vodu vyženú aj na vyššie poschodia.

V deň, keď sme kontrolovali funkčnosť dokončených potrubí, nemocnica hlásila už 4. deň bez vody. Najvyšší čas spustiť naše zásobníky a čerpadlá do prevádzky!

Na Ukrajine pomáhame vďaka podpore SlovakAid. Ďakujeme.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie