Prejsť na hlávný obsah
14 jan 2019

V Libanone sme rozdali ohrievače aj dojčenskú výživu, pomoc sme dodatočne navýšili

Minulý týždeň zasiahla Libanon búrka Norma, ktorá za sebou nechala katastrofické následky. Živel postihol najmä utečencov, ktorí žijú v provizórnych obydliach v utečeneckých táboroch.

Človek v ohrození mohol vďaka pravidelným príspevkom od darcov v Klube priateľov a Skutočným darčekom okamžite zasiahnuť a vyčleniť prvých 5000 eur na urgentnú pomoc. „Ako prvé sme nakúpili sušené mlieko pre deti nad dva roky, ktorých matky nedojčia. Mlieko putovalo do utečeneckého tábora Arsaal a do komunity v meste Saida,“ popisuje naša terénna pracovníčka Michaela Guldanová.

Ak chcete pomôcť aj vy, môžete tak urobiť tu

Deň na to sme s pomocou našej partnerskej organizácie SB OverSeas začali distribuovať palivo na vykurovanie prístreškov a stanov. V stanovom tábore Arsaal, kde v dôsledku prvej búrky napadol ťažký sneh, výrazne poklesli teploty a miestni obyvatelia urgentne potrebovali ohriať svoje príbytky.

V Libanone sme vďaka našim pravidelným darcom a vďaka tým, ktorí si kúpili Skutočný darček, mohli distribuovať nielen sušené mlieko a palivo, ale aj ohrievače (na tekuté palivo aj na plyn), plynové bomby do ohrievačov a stany.

búrka_sušené mlieko_Shatila
Distribúcia sušeného mlieka pre deti v utečeneckom tábore Shatila v hlavnom meste Bejrút.
búrka_plyn do ohrievačov
Plynové bomby do ohrievačov sme poslali do utečeneckej komunity v meste Saida.

Pomoc neprichádza len z organizácií

Okrem mimovládnych organizácií, sa v Libanone zmobilizovali aj tí, ktorí sami nemajú nazvyš. „Naši klienti v bejrútskom centre počuli o stave rodín v Arsaale a chcú pomôcť. Nemajú však peniaze nazvyš,“ vysvetľuje Michaela Guldanová, ktorá už niekoľko mesiacov pôsobí v Libanone.

Pokiaľ môžu, namiesto peňazí naši klienti posielajú obyvateľom stanového utečeneckého tábora po organizácii SB Overseas oblečenie. Organizácia tiež poskytla k dispozícii vlnu, z ktorej štrikujú čiapky a šály. Tie potom tiež posielajú rodinám do Arsaalu. V komunite utečencov sa prejavila silná solidarita, ktorá prekonáva aj hmotné nedostatky.

búrka_pomoc v komunite
Čiapky a šály, ktoré obyvatelia v utečeneckej komunite v Bejrúte uplietli pre utečencov v stanovom tábore Arsaal. Foto: SB OverSeas

Podľa poslednej správy organizácie Inter-Agency Coordination Lebanon je momentálne ohrozených zhruba 70,000 utečencov, z čoho viac ako polovica sú deti.

Hrozba sa stále neskončila

Organizácia UNHCR (Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov) zverejnila prehľadnú interaktívnu mapu, na ktorej sú znázornené zasiahnuté oblasti. Jednou z najviac zasiahnutých je práve Arsaal, v ktorom s pomocou SB OverSeas distribuujeme pomoc aj my.

Tisíce ľudí sa ešte nestihli spamätať z následkov prvej búrky, a už ich ohrozuje druhá. V nedeľu k Libanonu dorazila ďalšia búrka, ktorej dôsledky ešte nie sú známe. V priebehu celého týždňa však môže opäť dôjsť k silným sneženiam alebo záplavám.

Situáciu monitorujeme a v prípade potreby sme pripravení distribuovať ďalšiu pomoc.

Vaše pravidelné aj jednorazové príspevky nám v takýchto situáciách vedia výrazne pomôcť. Práve vďaka pravidelným darcom v Klube priateľov sme mohli okamžite zareagovať. Ďakujeme vám.

Aktualizácia: Vďaka pomoci našich darcov sme v Libanone mohli  23. januára distribuovať ďalšiu pomoc vo výške 1000 eur. Z príspevkov našich darcov sme nakúpili palivo pre rodiny v stanovom tábore Arsaal, ktorý sa nachádza priamo na hraniciach so Sýriou. Obyvatelia tábora boli zasiahnutí rovno troma víchricami, ktoré do Libanonu dorazili krátko po sebe. Vďaka palivu si rodiny mohli ohriať svoje prístrešky, ktoré boli najskôr zasnežené a neskôr zatopené roztápajúcim sa snehom. 

Podľa posledných správ z 29. januára je už situácia v Libanone stabilizovaná. Počasie sa upokojilo a ľudia po celej krajine si opravujú poškodené prístrešky a obydlia. 

Tags: , , , ,

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet