Prejsť na hlávný obsah
28 nov 2014

Chránime prírodu a pomáhame ľuďom na pobreží Kene

Na pobreží Kene sme ukončili projekt, počas ktorého sa nám podarilo založiť prvú komunitnú lesnú asociáciu v Keni zameranú výhradne na ochranu mangrovníkových lesov a mnoho iného.

1

Mangrovníkové lesy sú veľmi dôležité pobrežné ekosystémy poskytujúce živobitie pobrežným komunitám v rovníkovom pásme Zeme a ani Keňa nie je výnimkou. Miestni rybári dobre vedia, že nebyť týchto lesných porastov, možno by ani nemali čo loviť. Väčšina morských živočíchov v miestnych zálivoch pochádza práve odtiaľ a aj preto je ich zachovanie dôležitou súčasťou udržania potravinovej bezpečnosti na pobreží Kene. Problémom je, že mangrovníkové lesy sú pod neustálym tlakom ilegálnych drevorubačov z priľahlých obcí. Práve takéto ilegálne aktivity by mala zastaviť koordinovaná činnosť novej lesnej asociácie MTAKIMAU (pokrývajúci zálivy Mtwapa – Takaungu – Kilifi – Matsangoni/Uyombo) v spolupráci s kenskou lesnou správou (KFS).

2

Počas dvojročného projektu sme tiež pracovali s viacerými miestnymi komunitami na alternatívnych spôsoboch živobitia, ktoré sú zároveň šetrné k životnému prostrediu, ako napríklad včelárstvo, výroba ekologických kozmetických produktov z bežne rastúcej dreviny neem, či chov morských rýb a morských rakov v unikátnych morských rybníkoch. Oblasť, v ktorej sme projekt realizovali, trpí vysokou nezamestnanosťou a vďaka týmto aktivitám si mnohí ľudia našli činnosť zvyšujúcu nielen ich životnú úroveň, ale aj osobnú dôstojnosť a pocit správnej sebarealizácie a nezávislosti.

3

Treťou cieľovou skupinou projektu bolo desať škôl, na ktorých bol adaptovaný úspešný model školských záhrad so systémom na zber a skladovanie dažďovej vody. Učitelia/ky z desiatich škôl boli vyškolení na využitie metód ekologického poľnohospodárstva a tieto metódy potom aplikovali na praktickom vyučovaní v školách.

4A

Externú evaluáciu projektu si môžete stiahnuť tu.

Projekt „Zvyšovanie ekonomickej a potravinovej sebestačnosti cez rozvoj poľnohospodárstva a ochrany prírodných zdrojov na východnom pobreží Kene“ realizovalo občianske združenie Človek v Ohrození v spolupráci s kenskou partnerskou organizáciou Kwetu Training Centre for Sustainable Developmen a bol financovaný so zdrojov SlovakAid (SAMRS/2012/01/18).LOGO slovakaid

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet