Prejsť na hlávný obsah
20 mar 2007

SOS Pakistan – Pomoc obetiam zemetrasenia (2005 – 2006)

Združenie Človek v ohrození vyhlásilo zbierku SOS Pakistan na pomoc ľuďom v severnej časti Pakistanu, ktorí kvôli zemetraseniu v októbri 2005 prišli o strechu nad hlavou, o svoj majetok a mnohé rodiny aj o svojich živiteľov. Z výnosu zbierky 1, 6 mil. Sk a príspevku 1 mil. Sk od MZV SR sme distribuovali materiálnu pomoc rodinám v ťažko prístupných horských oblastiach a neskôr sme otvorili komunitné centrum, ktoré poskytovalo rôzne služby ľuďom v postihnutom údolí Balakot.

Od polovice októbra 2005 do marca 2006 sme pomohli rodinám a jednotlivcom formou distribúcie materiálnej pomoci. V spolupráci s pakistanskou organizáciou AWRC (Afghan Women Resource Centre) sme realizovali nákup 100 stanov, 769 balíkov potravín, 612 sád kuchynských potrieb, 136 vedier s hrnčekom, 696 prikrývok, 695 rohoží, 882 sád s hygienickými potrebami a 110 varičov pre rodiny v oblasti Mansehra, Balakot, Abbotabad, Muzafarabad, Battagram a v horskej oblasti Kaleesh.

Koordináciu a kontrolu nad distribúciou zabezpečovala Marcela Ondeková – koordinátorka misie združenia v susednom Afganistane. Zamerali sme sa najmä na ľudí v neprístupných horských oblastiach, ktorí odmietli zísť do táborov v údoliach a ostali tak mimo hlavnej vlny medzinárodnej pomoci.

V spolupráci s organizáciou AWRC sme vybudovali v apríli 2006 v Balakote komunitné centrum slúžiace obyvateľom najviac postihnutého mesta. Centrum poskytovalo do decembra 2006 vzdelávacie služby pre mužov aj ženy z okolitých komunít. Okrem pravidelných počítačových kurzov pre 49 mužov a 10 žien, centrum organizovalo krátkodobé tréningy šitia a vyšívania pre 40 dievčat, doplnkové vzdelávanie pre 60 učiteľov a učiteliek z miestnych škôl, ako aj školenia pre 13 dobrovoľníkov v poskytovaní psychoterapie. Centrum taktiež zapožičiavalo motorovú pílu na rezanie dreva na pomoc pri stavbe domov pre 120 rodín. S podporou nášho lokálneho partnera prevzala od januára 2007 správu centra miestna komunita.

 

Ďakujeme za podporu:

 

Ďalšie informácie:

Článok Marcely Ondekovej v internetovom časopise Monitor

 

Fotogaléria:

 

Humanitárna pracovníčka združenia distribuuje materiálnu pomoc
Počas zemetrasenia bol Balakot takmer celý zničený
Počítačový kurz pre chlapcov
Kurz šitia

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet