Slovensko môže opravou elektrárne ohroziť zdravie Kubáncov
Slovensko pomôže Kube opraviť jej tepelnú elektráreň Felton. Na rekonštrukcii sa s Kubou už dohodlo naše ministerstvo financií. Je však otázne, či ide naozaj o pomoc krajine a jej obyvateľom alebo skôr o využitie príležitosti pre slovenský biznis. Oprava totiž môže ohroziť tamojšie životné prostredie i zdravie ľudí.
„Elektráreň Felton využíva a spracúva kubánsku ropu, tzv. crudo, ktorá má vysoký obsah síry,“ upozorňuje Dana Mareková z Človeka v ohrození s tým, že crudo škodí zdraviu i životnému prostrediu. Obáva sa, že nastane rovnaký scenár, ako pri elektrárni na rovnaký pohon Mariel neďaleko Havany, ktorú Človek v ohrození sleduje. Tú modernizuje SES Tlmače za pomoci štátnej Eximbanky.
„Jej zmodernizovaný 6. blok bude znečisťovať okolie emisiami oxidu siričitého 40-násobne vyššími, ako dovoľujú normy Európskej únie a 50-násobne vyššími, než odporúča Svetová zdravotnícka organizácia,“ cituje Dana environmentálnu a sociálnu štúdiu. Podotýka, že aj pevné prachové častice až šesťnásobne prekračujú limit povolený v EÚ.
Okrem toho spôsob rozhodovania na Kube je netransparentný a nedemokratický, upozorňuje ďalej expertka, keďže reálne záujmy jednotlivca, napríklad postihnutej komunity, sú úplne zatienené ekonomickými záujmami spoločnosti.
„Podrobnejšie informácie o projekte tepelnej elektrárne Felton ešte nie sú k dispozícii, no po skúsenostiach s Mariel je na mieste posúdiť takúto pomoc nielen z hľadiska finančného profitu, ale aj hodnôt, akými sú ľudské zdravie a životné prostredie,“ pripomína.
Tepelná elektráreň Felton je jedna z najväčších elektrární na východe Kuby s výkonom 500 megawattov a takmer 800 zamestnancami.
S kubánskou stranou podpísal 24. marca 2017 minister financií Peter Kažimír dva dokumenty. Prvým je ponuka financovania projektu, ďalším zas zmluva o oprave a modernizácii elektrárne, ktorú by mali realizovať slovenskí dodávatelia. Oprava by mala stáť približne 50 miliónov eur.