Prejsť na hlávný obsah
24 apr 2012

Slovenskému veľvyslancovi v Keni chutia čerstvé rajčiny zo školskej záhrady

 

Nanyuki, Keňa, 23. apríla 2012 – Slovenský veľvyslanec v Nairobi Michal Mlynár a konzul Jozef Bandžuch otvorili novú školskú záhradu v centrálnej Keni, ktorú založila organizácia Človek v ohrození. Škola už nemusí byť závislá od záchranných balíčkov jedla od vlád. Spolu s ďalšími piatimi školami v centrálnej Keni sa potravinovej krízy už neobávajú.

P1180598 P1180581

Človek v ohrození spolu s partnerskou kenskou organizáciou SEANET a finančnou podporou SlovakAid už takmer dva roky zlepšujú nutričnú hodnotu stravy na kenských školách. S pomocou žiakov a žiačiek zakladajú školské záhrady a pestujú na nich rôznorodé plodiny. Slovenský veľvyslanec v Keni Michal Mlynár a konzul Jozef Bandžuch navštívili novú školskú záhradu na dievčenskej strednej škole Moi Equator v Nanyuki. Videli dva fóliovníky plné čerstvých rajčín a množstvo menších políčok, na ktorých sa pestujú rôzne druhy zeleniny a byliniek.

„Chceme zvýšiť vedomosti žiakov a žiačok stredných škôl v poľnohospodárstve, obnoviť tradičné postupy pestovania plodín i prispôsobiť tunajšie hospodárstvo meniacim sa klimatickým podmienkam. Aj preto na školách, kde pracujeme, zachytávame a uskladňujeme dažďovú vodu, ktorú potom efektívne využívame na zavlažovanie prostredníctvom kvapkového zavlažovacieho systému. Toto je jediný spôsob, ako môžeme miestnym ľuďom ukázať, že z poľnohospodárstva sa tu dá slušne žiť“, hovorí terénny pracovník organizácie Človek v Ohrození, Lukáš Zorád.

P1150322 P1180579

Od prvej žatvy majú žiačky v školskej jedálni pestrú stravu. Škola je tak omnoho sebestačnejšia a menej závislá od externých dodávok jedla. „Rád sa stretávam s obyvateľmi Kene a realizátormi projektov. Tak vidím hmatateľnejšie výsledky práce. Som rád, že aj slovenské mimovládne organizácie sa zapájajú do rozvojovej spolupráce najmä vo vidieckych oblastiach Kene,“ hovorí veľvyslanec Michal Mlynár. „Veľmi rád sa porozprávam s prezidentom Kibakim, ministrom poľnohospodárstva Kosgeiom a ministrom školstva Kilonzom o rozšírení školských záhrad aj do iných škôl a podpore vzdelávania v oblasti poľnohospodárstva,“ dopĺňa Mlynár. To by mohlo napomôcť snahám Človeka v Ohrození a jeho partnerskej kenskej organizácie SEANET ovplyvniť štandardy kenského vzdelávacieho systému a presadiť dlhodobú štátnu podporu rozvoja poľnohospodárstva na školách. Z dlhodobého hľadiska by tak Slovensko mohlo týmto spôsobom výrazne prispieť k potravinovej bezpečnosti v Keni.

Ak sa Vám páči, čo robíme, podporte nás.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie