Prejsť na hlávný obsah
10 apr 2012

Slováci na Veľkú noc priniesli deťom v Keni radosť.

CVO-Cloveciny-uniforma

Slováci prostredníctvom ČloveČín podporili na Veľkú noc vzdelávanie detí v Keni. Občianske združenie Človek v ohrození odovzdalo žiačkam a žiakom v krajine uniformy a hygienické balíčky, ktoré im Slováci nakúpili v e – shope.

Hoci je školstvo v Keni bezplatné, prístup k vzdelaniu je obmedzený a práve jeho hodnota je u Keňanov vysoko cenená. Základnú školu môžu navštevovať len tí, ktorí vlastnia uniformu a majú školské pomôcky. Slováci prostredníctvom charitatívneho e-shopu ČloveČiny darovali deťom v Keni 15 uniforiem a 15 hygienických balíčkov pre žiačky. „Mnohé dievčatá pravidelne vynechávajú školu, pretože si rodičia nemôžu dovoliť kúpiť im hygienické vložky. Vymeškanie školy ma negatívny dopad na vyučovanie. A preto sme veľmi vďační za pomoc týmto dievčatám,“ hovorí Maia, riaditeľka základnej školy Kapsorok v Molo v Keni.

DSCF3267 DSCF3198

V nepriaznivých klimatických podmienkach sa snažia prežiť chudobné domácnosti rodín, vdov, vdovcov alebo rodiny utečencov. „Počas môjho pôsobenia v Keni som osobne spoznala mnohé veľmi chudobné rodiny, ktoré majú talentované a veľmi inteligentné deti. Je pre nich finančne nemožné, aby im kúpili, čo i len jednu uniformu,“ vysvetľuje Edita Bednárová, terénna pracovníčka Človeka v ohrození.

Pre Slovákov je voda aj na Veľkú noc samozrejmosťou, no mnohé školy v Keni nemajú prístup k vode počas období sucha, keď vysychajú rieky a studne. Práve 10 000 – litrová nádrž, ktorá zachytáva dažďovú vodu, zabezpečí pitný režim pre deti.

Neodmysliteľnými symbolmi jari sú aj malé kuriatka, zajačiky, či krotké ovečky. Predajom vajíčok, mladých zajacov, mlieka, či vlny zvýšia chudobné rodiny nielen svoj príjem, ale zabezpečia si aj hodnotnejšiu stravu. ČloveČinami už od 10 Eur Slováci pomáhajú chudobným Keňanom postaviť sa na vlastné nohy. Pri kúpe akejkoľvek ČloveČiny získali zaujímavý veľkonočný pozdrav vo forme personalizovaného certifikátu.


Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie