Prejsť na hlávný obsah
28 okt 2008
V kategóriach

Sacharovova cena EP čínskemu disidentovi Hu Jia (2008)

Hu Jia sa stal za posledné roky najznámejším ľudskoprávnym aktivistom v najľudnatejšej krajine sveta. Bojuje za dodržiavanie ľudských práv, ochranu životného prostredia a zlepšenie zdravotnej starostlivosti o ľudí postihnutých chorobou AIDS. V apríli 2008 bol obvinený z rozvracačstva a odsúdený na tri a pol roka väzenia. Hu Jia čínsku vládu kritizoval aj za zbúranie množstva pekingských štrvtí kvôli výstavbe olympijských športovísk. Úrady zakázali členom jeho rodiny navštevovať ho vo väzbe, nemôžu mu dokonca ani písať listy. Ocenenie má predovšetkým symbolický význam pre mnohých disidentov, ktorí sa dnes nachádzajú v činskom väzení kvôli obhajobe ľudských práv.

Hu Jia vyštudoval informatiku na pekinskej Ekonomickej škole. Nepriateľom režimu sa stal v 90. tych rokoch, keď finančne pomáhal chudobným dedinčanom nakazeným chorobou AIDS. Kritizoval vtedy čínske úrady, že problémom týchto ľudí nevenujú dostatočnú pozornosť. Neskôr Hu Jia organizoval kampane za prepustenie politických väzňov a o svojich aktivitách informoval aj západné médiá. Hua vzali do väzby vlani v decembri asi mesiac po tom, ako prostredníctvom webovej kamery prehovoril k Európskemu parlamentu o stave ľudských práv v Číne.

Cenu Andreja Sacharova získala v roku 1990 aj barmská opozičná líderka Aung San Suu Kyi. Od jej uväznenia v piatok 23.októbra uplynulo 13 rokov.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie