Prejsť na hlávný obsah
31 máj 2010
V kategóriach

Rozhovor s úspešnou absolventkou STEP inštitútu (2010)

Arzu, 20 rokov, v r. 2007-2008 študovala manažment v STEP inštitúte v Charikare, provincia Parwan. Po skončení štúdia získala prácu ako koordinátorka komunitného centra v Charikare.

M. Ondeková, Charikar, Afganistan, máj 2010: Arzu - absolventka STEP inštitútu

Prečo si sa rozhodla prihlásiť sa na štúdium ponúkané STEP inštitútom?

V Parwane žiadna inštitúcia neponúkala podobné štúdium. Bolo to tiež jediné miesto, kde mohli študovať iba dievčatá. Vlastne aj dodnes je týmto STEP jedinečný. Vždy sa mi páčilo organizovanie a riadenie vecí. Chcela som sa stať úspešnou manažérkou. Na to je potrebné vzdelanie.

 

Ako hodnotíš úroveň poskytovaného vzdelania?

Všetko, čo som sa naučila počas štúdia, teraz aktívne využívam. Ľutujem len, že kurz trval iba jeden rok. Páčilo by sa mi študovať aj viac rokov. Viem tiež, že študentky v Kábule mali počas štúdia aj prax. Uvítala by som, keby sme mali aj my viac praktických hodín mimo triedy. Tu v Charikare je to ale ťažké, keďže je tu málo firiem.

 

Ako si získala túto prácu?

Najprv som bola na konkurze v jednom štátnom úrade, ale tam sa im nepozdával môj diplom, keďže nemá oficiálnu autorizáciu ministerstvo školstva. No pre mimovládne organizácie to nebol problém. Teraz som dostala ponuku od AWRC, ktoré STEP inštitút spravovalo. V koncoročných skúškach som skončila druhá a tak som mala veľkú šancu. Prejavili o mňa záujem aj iné organizácie.

 

Podporuje ťa tvoja rodina v kariére?

Podporovali ma už aj počas štúdia v STEP inštitúte. Všetci moji súrodenci študujú. Keď som dostala pracovnú ponuku od AWRC, boli veľmi radi, že som tak rýchlo našla uplatnenie. V Afganistane je to najmä pre ženy veľmi ťažké.

 

Odporučila by si STEP aj iným dievčatám?

Určite áno. Mnohé dievčatá sa vzdajú štúdia len preto, že sú školy zmiešané. Rodina nechce, aby študovali spolu s chlapcami. Mali sme tiež kvalifikovaných učiteľov a to je v Afganistane stále vzácnosťou.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie