Prejsť na hlávný obsah
19 jan 2017

Rómske deti sa začali pýtať, na holokaust i komunizmus

Rómske deti z Plaveckého Štvrtka, Spišského Podhradia a Brna v rámci projektu My a naša história mapovali vo svojich komunitách obdobie rómskeho holokaustu a komunizmu. Zhovárali sa s pamätníkmi a všetko to natáčali na kameru.

„Rozmýšľali sme, akým spôsobom pomôcť k tomu, aby si rómske deti uvedomili svoju vlastnú identitu. Veľakrát sa totiž považujú za menejcenných alebo si myslia, že byť Róm je hanba. Hľadali sme spôsob, ako ich identitu posilniť,“ hovorí Petra Melikantová z Človeka v ohrození.


Čítajte viac: Rómovia spomínajú na 20. storočie: Gadžo bol mojej dcére za svedka

Deti zo segregovaných rómskych osád i z mestských štvrtí sa tak začali pýtať. Pýtali sa rodinných príslušníkov, pýtali sa Rómov, pýtali sa majority a počúvali skutočné príbehy. Nie poučky z učebníc, nie učiteľku v triede, ale spomienky. Pomaly sa tak začali odhaľovať dejiny území, na ktorom deti žijú. Spolu zozbierali 24 rozhovorov.

„Deti často rozprávali, že sa doma nepýtajú, ako žili ich rodičia a starí rodičia. Zaoberajú sa aktuálnymi problémami, ale nespomínajú na to, čo bolo. Pre nich to bolo tiež niečo nové,“ dodáva Petra.

 my a nasa historia – kópia my a nasa historia


A vznikol dokumentárny film Príbehy, ktoré neboli napísané, ktorý zaznamenáva výpovede rómskych pamätníkov, ktorí rozprávajú o svojom živote a osudoch Rómov naprieč 20. storočím. Ich príbehy priblížia, ako protirómske zákony prispeli k rómskemu holokaustu, čím československí Rómovia prechádzali počas druhej svetovej vojny, ako sa im žilo v komunistickom režime i čo im priniesla demokracia.

„Často rozprávali o tom, ako im majorita pomáhala s jedlom, ako im pomáhala ukrývať sa, zachraňovali im deti. Po SNP sa situácia pritvrdila a aj majorita sa zľakla, lebo útokov zo strany gardistov na rómske osady bolo viac,“ vraví Petra.

DSC_0382 DSC_0400

Dokument prináša príbehy, ktoré by sa asi nikdy nezachovali, zabudlo by sa na ne. Rómske spomienky, pre majoritu pohľad z druhej strany, na ktorý sa málo pýtame.

Ďalšie informácie si môžete pozrieť na novej webovej stránke projektu.

Staňte sa tiež našimi fanúšikmi! Tu môžete sledovať všetko, na čom v rámci projektu pracujeme.

Na projekte od augusta 2015 spolupracovali mimovládne organizácie Človek v ohrození a DROM, romské středisko z Brna. Obe krajiny vydali správu aj s prepismi rozhovorov. Obe správy sme navzájom porovnali a z množstva dát vybrali tie, ktoré odpovedali na naše otázky. Okrem dokumentárneho filmu tak vyšla aj komparatívna správa.

Komparatívnu správu v slovenčine si môžete stiahnuť TU.

Komparatívnu správu v angličtine nájdete TU.

 

Tu nájdete zoznam podujatí, ktoré sa uskutočnili v rámci projektu.

Tento projekt sa realizoval vďaka podpore z Európske komisie v rámci programu Európa pre občanov.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie