Robiť dobro dobre
Pre budovateľov mieru na Blízkom východe je dôležitá podpora duševného zdravia, vravia odborníčky z nemeckej nadácie Robert Bosch Stiftung.
Tento článok je súčasťou série rozhovorov Človeka v ohrození s názvom: „Rozhovory s odborníkmi: Robiť dobro dobre”. Jej cieľom je predstaviť zaujímavých odborníkov a odborníčky, ktorí pracujú v oblasti duševného zdravia a ochrany, živobytia, vzdelávania, občianskej spoločnosti či v oblasti základnej pomoci na celom svete.
V posledných rokoch sa na Blízkom východe vyskytujú intenzívne konflikty, dlhotrvajúce krízy a prichádza k vysídľovaniu obyvateľstva a celkovo k ľudskému utrpeniu. Obyvatelia a obyvateľky Jemenu, Iraku, Izraela, Palestíny zápasia s traumou a dlhodobými psychologickými dopadmi násilia.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je duševné zdravie a psychosociálna podpora kritickou potrebou v humanitárnych núdzových situáciách, nuž a Blízky východ nie je výnimkou. Budovanie mieru a riešenie duševného zdravia sú hlboko prepojené, pretože udržateľný mier nemožno dosiahnuť bez priznania a zahojenia rán, ktoré napáchal konflikt.
Človek v ohrození sa stretol s hlavnou expertkou na Team Peace, Irene Weinzovou, a Sarah Muellerovou, projektovou manažérkou v Team Peace v nadácii Robert Bosch Stiftung. Dámy sa s nami podelili o svoje postupy, postrehy a výzvy pri implementácii iniciatív duševného zdravia a psychosociálnej podpory na celom Blízkom východe.


Lokálne vedený prístup k duševnému zdraviu a psychosociálnej podpore
Na otázku, ako pristupujú k potrebám duševného zdravia na Blízkom východe, Irene Weinzová vraví:
„Snažíme sa podporovať miestnych aktérov v ich práci a napĺňať ich potreby pri budovaní mieru na miestnej úrovni. Táto stratégia informuje o ich práci v dvoch kľúčových portfóliách na Blízkom východe: jedno sa zameriava na oblasť Izrael-Palestína a druhé na širšie regionálne kontexty vrátane Iraku, Libanonu, Jordánska a Jemenu.“
Sarah Muellerová priblížila niektoré z ich prebiehajúcich iniciatív, ako sú napríklad workshopy v spolupráci s Alianciou za mier na Blízkom východe (ALLMEP). Ich cieľom je posilniť miestne organizácie v tom, aby integrovali aktivity zamerané na duševné zdravie a psychosociálnu podporu do svojich projektov budovania mieru, aby školili ľudí na šírenie vedomostí v rámci svojich sietí. Okrem toho je významnou súčasťou ich aktivít aj advokačná práca v oblasti traumy a budovania mieru.
„V rozpočte našich projektov sa snažíme nezabúdať na aktivity, ktoré sa týkajú duševného zdravia. Skrátka – nezabúdať na príležitosti, keď ľudia môžu vypnúť, zbaviť sa stresu a investovať svoj čas do príjemných aktivít. Napríklad to môže byť aj taký teambuilding,“ vraví Irene Weinzová a dodáva aj to, že budovanie mieru nemožno robiť bez toho, aby sme sa zamerali na duševné zdravie a prelomili už existujúce traumy. Preto treba podľa nej dbať na to, aby sa takéto aktivity zahŕňali do rozpočtov. Je to rozhodujúce pre ich úspech, dodáva.
Výzvy pri implementácii aktivít duševného zdravia a psychosociálnej podpory
Napriek obrovskému významu aktivít na podporu duševného zdravia a psychosociálnej podpory čelí nadácia pri ich implementácii niekoľkým výzvam. Jednou z významných prekážok je stigma obklopujúca duševné zdravie v mnohých krajinách, v ktorých pôsobia.
Podľa Irene Weinzovej sa ľudia zdráhajú hovoriť o svojom duševnom zdraví. Niektorí si dokonca myslia, že je to západná téma, vysvetľuje. Nadácia a jej partneri však aktívne bojujú proti tejto stigme a pracujú na šírení posolstva, že je v poriadku myslieť na jednotlivca a pracovať na tom, aby nebol v strese. Je to totiž nevyhnutné na udržanie celkovej pohody človeka.
Ďalšou výzvou je zabezpečiť to, aby sa iniciatívy na podporu duševného zdravia a psychosociálnej podpory považovali za neoddeliteľnú súčasť úsilia o budovanie mieru, a nie za samostatné, izolované aktivity.
Budúcnosť aktivít duševného zdravia a psychosociálnej podpory na Blízkom východe
Rozhodne ide o rastúcu prioritu v regióne, zhodujú sa dámy.
„Trauma a problémy duševného zdravia zostanú veľmi dôležité. Aj keď vidíme prímerie alebo mierové zmluvy, ľudia musia nájsť spôsoby, ako pracovať a žiť spoločne, a to si vyžaduje riešenie ich zranení a tráum. Dôležité je venovať pozornosť aj medzigeneračným traumám a cyklom násilia, ktoré ak sa neriešia, môžu udržiavať konflikty.“
Nadácia sa zaviazala počúvať svojich partnerov a prispôsobovať svoje stratégie tak, aby vyhovovali vznikajúcim potrebám.
„Snažíme sa počúvať našich partnerov a zistiť, čo môžeme urobiť, aby sme uspokojili ich potreby,“ poznamenala Muellerová. Tento prístup zdôrazňuje dôležitosť budovania dôvery, podpory spolupráce a posilnenia postavenia miestnych aktérov, aby boli lídrami v budovaní mieru a podpore duševného zdravia.
Keďže región Blízkeho východu sa neustále zmieta v konfliktoch a následných obnovách, integrácia týchto aktivít bude neustále potrebná. Práca organizácií, ako je Robert Bosch Stiftung, zdôrazňuje transformačný potenciál riešenia duševného zdravia ako základného kameňa budovania mieru na Blízkom východe.