Prejsť na hlávný obsah
19 jún 2009
V kategóriach

Protesty za ľudské práva v Číne – jún 2009

Na 18. júna 2009 sme spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami (MVO) pozvali občanov, aby sa individuálne zúčastnili zhromaždenia na bratislavskom Hodžovom námestí zvolaného Kanceláriou prezidenta SR počas prijatia čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom a podporili tak dodržiavanie ľudských práv v Číne.

Slobodné vyjadrenie názoru všetkých nás, ktorí sme sa ako občania demokratickej krajiny rozhodli poukázať na pretrvávajúcu totalitu v Číne, sa však stretlo s prekvapivo agresívnym konaním zo strany čínskych vládnych prívržencov. Viacerí protestujúci boli nimi fyzicky napadnutí, zatiaľ čo slovenská polícia paradoxne zadržala viacerých z radov napádaných aktivistov. Pozrite si videá o tom, čo sa na Hodžovom námestí 18. júna dialo napríklad na portáli denníka SME alebo týždenníka Týždeň.

V nižšie uvedenej tlačovej správe sme spolu s ďalšími MVO odsúdili neadekvátne konanie slovenskej polície. 24.júna 2009 sme na pôde Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien odovzdali ministrovi vnútra Róbertovi Kaliňákovi a poslancom Správu mimovládnych organizácií o udalostiach z 18.júna, spolu s dôkazným videozáznamom.

Text tlačovej správy z 19. júna 2009:

Mimovládne organizácie odsudzujú konanie slovenskej polície počas demonštrácií pred prezidentským palácom a žiadajú, aby sa zasadila za ochranu svojich občanov a právneho štátu

Podľa mimovládnych organizácii polícia neadekvátne zasiahla proti slovenským aktivistom, ktorí pokojným spôsobom chceli upozorniť na porušovanie ľudských práv v Číne 18. júna 2009 pred bratislavským Prezidentským palácom.

Približne hodinu pred príchodom čínskeho prezidenta do Prezidentského paláca, čínsky uvítací výbor, čínske spolky na Slovensku a Číňania, ktorí prišli do Bratislavy organizovane autobusmi z Viedne, bránili demonštrantom pokojne vyjadriť svoj názor. Čínski prívrženci komunistického režimu a predstavitelia silových zložiek ČĽR mali dianie na Hodžovom námestí plne pod kontrolou a slovenská polícia sa násiliu zo strany Číňanov prizerala a zasahovala až po niekoľkonásobnom vyzvaní zo strany slovenskej verejnosti, ktorá sa protestov zúčastnila.

Odsudzujeme, že v slobodnej krajine, akou je Slovensko, sa polícia nezastane svojich občanov a dovolí, aby im obyvatelia krajiny, ktorá je najväčším porušovateľom ľudských práv na svete, znemožňovali pokojne vyjadriť svoj názor. Vyzývame najvyšších ústavných činiteľov, aby bránili práva, ktoré sme si v zápase za slobodu pred dvadsiatimi rokmi vybojovali a nedovolili príslušníkom silových zložiek iného štátu preberať kontrolu nad dianím na Slovensku.

Žiadame, aby sa slovenská polícia verejne ospravedlnila zadržaným slovenským občanom, ktorým prívrženci čínskeho režimu znemožnili demonštrovať a taktiež žiadame, aby boli vyšetrené fyzické útoky na členov a členky hnutia Falun Gong.

Vyzývame súčasne verejnosť, aby sa pripojila k pokračujúcim protestom, ktoré sú naplánované na 19. júna 2009 o 10.30 pred Úrad vlády, kde by mal čínskeho prezidenta privítať premiér.

K výzve sa pripojilo OZ Človek v ohrození, Slovenská asociácia Falun Gong, Amnesty International Slovensko a Konzervatívny inštitút M.R.Štefánika.

Fotogaléria z protestu 18. júna 2009 pred Prezidentským palácom:

 

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie