Prejsť na hlávný obsah
13 dec 2021

Predstavujeme naše ženské skupiny: Roškovce

V rámci ženských skupín sa ženy snažíme vytrhnúť z ich každodennej rutiny. Majú toho počas dňa naozaj dosť, starostlivosť o rodinu, varenie teplého jedla niekoľkokrát denne, zabezpečenie paliva,…Chceme, aby sa navzájom spoznali a vedeli sa podporiť, aby vznikali nové priateľstvá, na základe ktorých si môžu pomôcť, keď bude treba, či len pozdieľať svoje problémy navzájom,“ hovorí naša kolegyňa Janka z komunitného centra v Roškovciach.

Pravidelné stretnutia, ktoré v našich komunitách organizujeme pre ženy, sú zamerané na posilnenie rodičovských zručností, kde môžu ženy prísť aj s malými deťmi, ale aj rodovej rovnosti, ich zručností, podporu a zdieľanie. Stretnutia prebiehajú v našich komunitných centrách, kde ženy nájdu priestor na to, aby si oddýchli od svojich každodenných domácich povinností, ale sa aj niečo nové naučili.

V Roškovciach si ženy vyskúšali už viacero spoločných tvorivých aktivít. Jednou z nich bola napríklad príprava nátierok. Ženy porozprávali, čo zvyknú chystať doma, ale spoznali aj pre ne netypické potraviny ako mango či avokádo. Pri spoločnom varení si tiež prakticky precvičili, aké množstvo surovín je potrebné pre koľko ľudí a koľko to celé môže stáť.

Pri spoločných aktivitách sa však ženy aj zabavia. Na jednom zo stretnutí, ktoré sa zameralo na zdravú výživu, napríklad nakreslili potravinovú pyramídu a vystrihovali do nej obrázky jedla z časopisov. Jedna z mamičiek veselo skonštatovala, že takéto čosi naposledy robila na základnej škole. Takýmito tvorivými činnosťami sa však môžu rozvíjať aj v dospelosti.

Dôležité je pre ženy aj to, že si v rámci klubu môžu len tak posedieť a pri káve podebatovať s kamarátkami. Táto na prvý pohľad bežná aktivita je pre ženy z vylúčených lokalít veľkým luxusom. Celý deň totiž riešia starostlivosť o domácnosť a deti a nemajú čas si oddýchnuť.

Deti, ale aj dospelí, ktorí žijú vo vylúčených komunitách, sú častokrát kvôli náročnému životu aj trochu citovo vyprahnutí. „Preto im pomáhame aj prejavovať svoje emócie, napríklad si spolu čítame a rozoberáme, aké pocity v nich text vzbudzuje. Veľa žien vie veci úžasne vypovedať, len ich niekedy obmedzuje menšia slovná zásoba. Tým, že na stretnutia chodievajú pravidelne, sa to však zlepšuje,“ vysvetľuje Janka. Do budúcna plánujú aj výlety mimo komunity. To všetko ženám pomáha budovať si spoločné siete a emancipovať sa. „Veríme, že žena môže priniesť pozitívnu zmenu nielen do vlastnej rodiny, ale aj celej komunity,“ uzatvára Janka.

Aktivity vedieme v spolupráci s partnerskou organizáciou Vyrovnávanie šancí, ktorá pripravuje obsahovú časť podporných stretnutí.

Pravidelné stretnutia, ktoré v našich komunitách organizujeme pre ženy, už prinášajú aj ďalšie výsledky. Čoraz viac žien má záujem zamestnať sa, čo bolo predtým skôr doménou mužov. V rámci ženských skupín sa učia aj to, ako skĺbiť rodičovské a pracovné povinnosti.

Hovorí sa, že ženy sú motorom komunít a svojím príkladom môžu inšpirovať okolie k lepšiemu životu. Veríme, že aj vďaka posilňujúcim ženským skupinám a klubom pre matky s deťmi môžu ženy rozvíjať samy seba, aj svoje vzájomné vzťahy.

Ženské podporné skupiny fungujú aj v našich ďalších komunitách. Ďalšiu z nich vám predstavíme zasa nabudúce.

Projekt Rodová rovnosť pre rómske komunity, ktorý bol podporený z Nórskych grantov a štátneho rozpočtu SR, realizujeme spolu s EsFem a Vyrovnávanie Šancí.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie