Prejsť na hlávný obsah
04 apr 2016
V kategóriach

Pôsobenie v Srbsku končí, pomoc presúvame do Grécka

IDOMENI/ŠÍD – Karim pochádza zo sýrskeho Idlíbu. Z enklávy, ktorá patrila medzi najviac bombardované mestá v Sýrii, utiekol utečeneckou cestou cez Turecko a grécke ostrovy. Hranice sa mu doslova zatvorili pred nosom a musel zostať v Idomeni.

DSC 0684

Od tohto okamihu sú príbehy tunajších utečencov takmer na vlas rovnaké. V provizórnom tábore v gréckom Idomeni je stále viac než 11-tisíc utečencov, ktorých zablokovalo uzatvorenie tzv. balkánskej cesty a nemajú sa kam vrátiť.

Podmienky v tábore sú mimoriadne nepriaznivé a medzi ľuďmi sa stupňuje napätie. Na mieste im v úzkej spolupráci s Úradom Vysokého komisára pre utečencov pri OSN (UNHCR) pomáhajú aj organizácie Človek v ohrození a Člověk v tísni spolu s dobrovoľníkmi pod vedením Pomáhame lidem na útěku. Okrem tábora v Idomeni pracujú aj na gréckom ostrove Lesbos.

Novou skutočnosťou je pre aktivity ČvO uzatvorenie pôsobenia v Srbsku. V krajine od novembra minulého roka v spolupráci s dobrovoľníkmi organizácia pomohla približne 70-tisícom ľudí. Viac než 6-mesačné pôsobenie v Šíde sa končí a materiálna pomoc sa z tamojších skladov presúva na miesta, kde je viac potrebná, teda do Grécka. Podľa údajov UNHCR je v súčasnosti v gréckych táboroch 51-tisíc utečencov a migrantov.

Neistá budúcnosť

„V Idomeni si človek musí poradiť so všetkým,“ hovorí Karim, ktorý rád hľadá nové riešenia, a tak v Idomeni vybudoval sprchovací stan. „Je to síce primitívne, ale lepšie, než čakať niekoľko hodín v dlhom rade,“ ukazuje na vedro, ktoré treba v tom lepšom prípade naplniť vodou ohriatou nad ohňom.

Dúfa, že svoju schopnosť poradiť si v každej situácii, bude môcť využiť aj inde, než len v utečeneckom tábore.

„Situácia v tábore je v posledných dňoch veľmi napätá. Eskalujú tu konflikty medzi rôznymi skupinami, ľudia postupne strácajú nádej,“ hovorí Marian Cehelník z Človeka v ohrození. „Naša práca je preto veľmi dôležitá. Pomáhame pri distribúcii jedla, rozdávame stany, hygienické potreby a staráme sa o niektoré zvlášť citlivé prípady, napríklad o rodiny s tehotnými ženami,“ dopĺňa.

1 Karim_sprcha

Grécky ostrov Lesbos

Člověk v tísni ve spolupráci s Človekom v ohrození podporují práci dobrovoľníkov aj na ostrove Lesbos. Tí zaisťovali nočné hliadkovanie na časti ostrova, pomáhali s bežpečným vyloďovaním ľudí z člnov a podieľali sa na upratovaní nahromadených záchranných viest.

Momentálne pracujú na organizácii jedného z troch veľkých skladov, z ktorých sa čerpá pri distribúcii jedla a ďalších potrebných vecí.

„Väčšina neziskových organizácií sa už z ostrova stiahla, pôsobí ich tu už len zopár,“približuje Cehelník, „My sa staráme o sklad, kde sa zhromažďujú veci, ktoré tu ostatné organizácie zanechali. Čo bude ďalej s naším pôsobením na týchto miestach do budúcna, sa práve zvažuje. Sklad zatiaľ ostáva v prevádzke. S postupom času, keď sa pripravia nové skadové kapacity a systém, by sa mal všetok materiál presunúť na pevninu,“ hovorí.

Začali deportácie

V pondelok (4.4.) začalo Grécko s prvým navracaním migrantov do Turecka. Deportácie sú súčasťou dohody medzi Európskou úniou a Ankarou a grécke úrady k nim pristúpili po schválení gréckym parlamentom v uplynulom týždni.

„Dnes v skorých ranných hodinách vyplávali prvé dve lode, prevážali 131 utečencov z detenčného centra Moria na Lesbose naspäť do Turecka. Sprevádzal ich vysoký počet policajtov v rukaviciach a s rúškami na tvárach,“ opisuje z terénu Cehelník.

Nalodenie podľa jeho slov prebehlo v tichosti a pokojne. Podľa miestnych autorít nikto z deportovaných ľudí neprejavil záujem požiadať v Grécku o azyl. Podľa Cehelníka to však vzbudzuje podozrenia, kedže podľa miestneho úradu pre migráciu oň väčšina z 2800 utečencov v Morii požiadala v posledných dňoch. „To minimálne spomalí proces deportácií, nakoľko každá žiadosť musí byť vypočutá a posúdená v súlade s medzinárodnym právom,“ dodáva.

1 idomeni

Odchod zo srbského Šídu

Čeští a slovenskí pracovníci v týchto dňoch zatvárajú sklad materiálnej pomoci v srbskom Šíde, kde pôsobili od vlaňajšieho novembra.

„V Srbsku sa nám podarilo poskytnúť priamo pomoc okolo 70-tisícom ľudí. Pre ukončenie činností v Šíde sme sa rozhodli pre uzavretie tzv. balkánskej trasy. Snažíme sa presunúť našu pomoc do oblastí, kde je teraz viac potrebná. Zostávajúce zásoby teraz distribuujeme aj za pomoci ďalších humanitárnych organizácií, ktoré pôsobia v Srbsku a na severe Grécka. Jedenásť dobrovoľníkov a traja pracovníci Človeka v ohrození a Člověka v tísni teraz v Šíde koordinujú prerozdeľovanie zásob a čo najefektívnejšie rozdelenie tak, aby sa dostalo k ľuďom, ktorí ich najviac potrebujú,“ uzatvára Ondřej Nádvorník z Člověka v tísni.

Video z našich posledných dní v Šíde od Felixa Brassiera.

Foto z Idomeni: Tomáš Vlach, Člověk v tísni

Slovenská a česká pomoc v utečeneckých táboroch na Balkáne

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet