V Libanone naučíme ľudí nielen to, ako vyrobiť džem či pretlak, ale aj ako ich predať
Mnohé libanonské rodiny kvôli obmedzeným financiám vynechávajú jedno jedlo denne a až 70% z nich nedokáže pokryť svoje základné životné potreby. Situácia v krajine je alarmujúca a my sa cez naše projekty snažíme obyvateľstvo posunúť k udržateľnejšej budúcnosti.
Libanon v súčasnosti čelí jednej z najvážnejších globálnych hospodárskych kríz od polovice 19. storočia. Vplyv vírusu COVID-19, ničivý výbuch v bejrútskom prístave, nedostatok politického konsenzu a účinných zásahov plus inflácia – to všetko prispieva ku kríze, ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje život každého obyvateľa a obyvateľky. Z výskumu organizácia Human Rights Watch z obdobia od novembra 2021 do januára 2022 vyplýva, že až 70 % rodín nie je schopných pokryť svoje základné životné potreby.
Udržateľná budúcnosť: od poľnohospodárstva po spracovanie potravín
Človek v ohrození spolu s organizáciami People in Need Lebanon a Fair Trade Lebanon v roku 2022 aktívne spolupracovali s komunitou v severnom Libanone na riešení otázok udržateľného poľnohospodárstva, energetickej bezpečnosti a nezamestnanosti. Projekt ** sa zameral na ekologické poľnohospodárstvo a podporila ho SlovakAid.
V projekte sme vzdelávali farmárov a farmárky, učili sme ich inštalovať vodovodné potrubia, aby mali trvalý prístup k vode aj počas suchých mesiacov. Sýrskych utečencov sme zasa školil, ako inštalovať zavlažovací systém a zbierať dažďovú vodu. Zapojení muži a ženy tak získali cenné zručnosti, ktoré im uľahčia život v nehostinnom regióne.
Projektu sa zúčastnila aj Samara Saado, ktorá do Libanonu prišla aj s rodinou, hneď po vypuknutí vojny v Sýrii:
“Počas nášho úteku sa môj manžel zranil a dodnes má trvalé následky, kvôli ktorým nie je schopný pracovať. Do práce teda chodím ja. Tento projekt ma naučil veľmi veľa, získala som nielen nové komunikačné zručnosti a viem sa orientovať na pracovnom trhu, ale najmä – naučila som sa veľa praktických vecí
V Sýrii som bola ženou v domácnosti. Museli sme utiecť pred vojnou a rúcajúcou sa ekonomikou. Po príchode do Libanonu som sa musela zamestnať, pretože sme nemali dosť peňazí na potraviny a vzdelanie pre naše deti. Sny o ich budúcnosti sa zmenili na nočné mory. Preto som sa prihlásila do projektu, vďaka ktorému som sa naučila niečo, čo mi v budúcnosti snáď prinesie prácu,“ hovorí ďalšia účastníčka projektu Dabah Salik.
Náš dom v Sýrii zničili, tak sme za vidinou bezpečia utiekli do Libanonu. Prihlásila som sa do projektu a získala vďaka nemu novú prácu a zručnosti, ktoré ešte určite v budúcnosti využijem, dopĺňa Barra Habak.
Vraciame sa do Akkaru s novým projektom
Príbehy týchto troch žien sú len malou ukážkou toho, aký zmysel majú naše projekty a ako pomáhajú konkrétnym ľuďom. Preto v nich pokračujeme aj tento rok. Budeme spolupracovať s miestnou organizáciou International Humanitarian Relief (IHR) a spolu zrealizujeme projekt opäť v meste Akkar na severe krajiny. Prečo práve tam? Je to kvôli jeho poľnohospodárskemu charakteru a najvyššiemu podielu zraniteľných a chudobných obyvateľov. Môžeme zároveň nadviazať na aktivity z predchádzajúcich rokov a pokračovať v úsilí pozitívne ovplyvniť ochranu prírodných zdrojov a trvalo zlepšiť kvalitu života miestnych obyvateľov.
Projekt v Libanone má na starosti naša kolegyňa Katarína Özger: “Akkar je ako tradične poľnohospodárska oblasť veľmi dôležitý pre miestnu produkciu potravín a vzhľadom na izolovanosť územia je potravinová sebestačnosť nesmierne dôležitá pre ďalšie prežitie,” hovorí.
Spracovanie potravín
Hlavným zameraním aktuálneho projektu*, ktorý v Libanone potrvá do konca septembra 2024, je spracovanie ovocia, zeleniny a mlieka, z ktorých sa vyrábajú ďalšie produkty, ako sú džem, nakladané uhorky, jablčný ocot, olivová tapenáda, panenský olivový olej, mliečne výrobky, pizza omáčka alebo paradajkový pretlak.
Cieľom projektu je posilniť postavenie zraniteľných ľudí v libanonských a utečeneckých komunitách, najmä žien a mladeže, a poskytnúť im zručnosti, aby mohli zarobiť dostatočný príjem pre domácnosť. Do programu odbornej prípravy sa zapojí minimálne 50 % žien, 10 % mladých ľudí aj množstvo utečencov. 140 účastníkov a účastníčok absolvuje komplexnú teoretickú a praktickú odbornú prípravu, kde sa dozvedia všetko nielen o bezpečnosti a výrobe, ale aj o marketingu, predaji, riadení a účtovníctve.
Navyše, každý z nich dostane na rozbeh mini potravinárskych podnikov aj základný súbor nástrojov. Súčasťou tejto iniciatívy budú aj sieťovacie podujatia, kde sa budú prepájať kontakty medzi predajcami, zákazníkmi a dodávateľmi.
Využitie slnka a dažďa
Okrem toho nás čaká inštalácia solárnych panelov pre štyri poľnohospodárske družstvá a spustenie systému na zber dažďovej vody. Zabezpečíme tým udržateľný a lacný zdroj elektrickej energie a vody pre niekoľko miestnych poľnohospodárskych spoločenstiev.
Taktiež sa 10 utečencov zúčastní na platených workshopoch, ktoré sú zamerané na inštaláciu solárnych panelov a systémov na zber dažďovej vody. Okrem toho, že sa naučia niečo nové, získajú aj cenný certifikát, ktorý sa im určite hodí na trhu práce a zvýši ich šance nájsť si zamestnanie.
Tento projekt tak plynule nadväzuje na naše minuloročné aktivity. Prepojí farmárov, domácich výrobcov potravín a konečných spotrebiteľov, čím sa vytvorí pozitívny hospodársky ekosystém, ktorý podporuje rast, udržateľnosť a prosperitu v regióne.
*Projekt „Poskytovanie kvalitného vzdelávania prostredníctvom komplexnej odbornej prípravy a budovanie udržateľnej energetickej infraštruktúry a infraštruktúry WASH pre zraniteľné utečenecké a libanonské obyvateľstvo v regióne Akkar v severnom Libanone. “ je podporený zo zdrojov SlovakAid a realizujeme ho v spolupráci s našou miestnou partnerskou organizáciou International Humanitarian Relief.
** Zriadenie udržateľnej vodnej infraštruktúry s cieľom zlepšiť kvalitu vody a obnoviť nevyužívanú poľnohospodársku pôdu a budovať kapacity zraniteľných skupín obyvateľstva v severnom Libanone na zmiernenie environmentálnej a hospodárskej krízy