Prejsť na hlávný obsah
19 sep 2011
V kategóriach

Podpora nezávislej občianskej spoločnosti a ľudsko-právnych aktivistov na Kube (2011)

Počas trvania projektu sme podporili 4 neformálne skupiny:

Blogerská akadémia  je občianska iniciatíva založená blogerkou Yoani Sanchéz, ktorá realizuje kurzy zamerané na budovanie kapacít blogerov, vzdelávanie účastníkov v oblasti využívania počítačovej a mobilnej techniky a internetu.

Screen shot_2011-09-05_at_12.47.30_PM

Vďaka našej podpore mohlo tento kurz absolvovať 140 ľudí. Cieľom kurzu je poskytnúť základné zručnosti, tak aby sa blogeri osamostatnili a sami hľadali témy a formy, ako svoj názor prezentovať verejne. Každý účastník obdržal manuál, ktorý poskytuje rôzne tipy o cyberaktivizme.

Tu si pozrite video, kde Yoani Sanchez hovorí o situácii na Kube.

Asociácia nezávislých právnikov poskytuje občanom základné informácie o právnom systéme: realizuje kurzy základov práva, vydáva bulletin o ľudských právach… a tiež poskytuje bezplatné právne poradenstvo v rôznych oblastiach (trestné právo, bytové právo, politické a občianske slobody).

Vďaka našej podpore Asociácia otvorila novú pobočku na východe krajiny a priblížila tak svoje služby viacerým ľuďom aj mimo hlavného mesta. Asociácia sa stále rozrastá, z pôvodných 4 právnikov dnes majú 40 a ich počet plánujú zvýšiť ešte aspoň na 100, keďže záujem o ich služby stále narastá a riešia stále viac prípadov.

Kubánska komisia pre ľudské práva a národné zmierenie odhaľuje a zverejňuje prípady porušovania ľudských práv na území celej Kuby s pomocou spravodajov z rôznych provincií, eviduje zoznam politických väzňov na Kube, monitoruje ich stav, komunikuje s ich rodinami a distribuuje im lieky.

Screen shot_2011-09-05_at_12.41.14_PM

Vďaka našej podpore boli distribuované lieky 67 politickým väzňom.

Cieľom Kresťanského hnutia oslobodenia je obhajoba občianskych a politických práv na Kube. Hnutie prevádzkuje webstránku a vydáva mesačník a šíri tak informácie svojim členom, širšej verejnosti na Kube a v zahraničí. Líder hnutia, Oswaldo Payá, získal v roku 2002 Sacharovu cenu za slobodu myslenia od Európskeho parlamentu. Počas trvania projektu bola vytvorená stratégia hnutia na základe konsenzu 20 lídrov.

 

Projekt podporil program SlovakAid.

slovak_aid

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie