Prejsť na hlávný obsah
01 jún 2016
V kategóriach

Ochranári vyzývajú envirorezort konať: Ukrajinské jadro je v závažnom stave

Ochranári v stredu doručili ministrovi životného prostredia Lászlóvi Sólymosovi list, v ktorom ho informujú o závažnej situácii jadrových reaktorov na Ukrajine a vyzývajú ho k akcii. Postupné predlžovanie životnosti flotile 15 reaktorov sa deje napriek tomu, že nie sú splnené ani tie najdôležitejšie predpísané bezpečnostné opatrenia, a napriek porušovaniu medzinárodného práva a ignorovaniu požiadaviek okolitých krajín aj Európskej únie.

006-Zaporizhzhya best_Tomas_Halasz-MONO

Záporožská jadrová elektráreň. Zdroj foto: Tomáš Halász/MONO.sk pre Človek v ohrození

Novinkou v tejto skladačke je informácia, že prevádzkovateľ ukrajinských reaktorov – štátna firma Energoatom – je vo vážnych finančných ťažkostiach, podľa dostupných informácií má zablokované účty, čo pravdepodobne ovplyvňuje aj realizáciu bezpečnostných opatrení spolufinancovaných Európou. Dva reaktory v rizikovom Záporoží sú dočasne odstavené, rozhodovanie o nových licenciách sa odkladá na „druhú polovicu roka 2016“.

Ochranári preto vyzývajú, že teraz je čas konať.

List s výzvou na podanie sťažnosti pre porušovanie tzv. Dohovoru Espoo Ukrajinou dnes Človek v ohrození s podporou významných slovenských mimovládnych organizácií doručil rezortu životného prostredia. Obdobné výzvy svojim ministerstvám v najbližších dňoch doručia aj partnerské organizácie v Maďarsku, Rumunsku a Rakúsku.
 
Čítajte aj: Jadrové posolstvo Ukrajiny? Predpoveď katastrofy
 
„Nejde len o Ukrajinu – nebezpečné relicencovanie dosluhujúcich jadrových prevádzok sa deje aj v iných krajinách Európy. Ide o bezpečnosť, demokraciu a hľadanie alternatív. Je dôležité nastaviť rozhodovanie v súlade s medzinárodnými dohovormi – zapojiť občanov a vlády okolitých krajín do rozhodovania so závažným dopadom,“ hovorí kampanierka Človeka v ohrození Dana Mareková.

Situácia na Ukrajine sa Slovenska týka vo zvýšenej miere z niekoľkých dôvodov: je to náš východný sused so stále nestabilnou bezpečnostou situáciou, predlžovanie životnosti Ukrajinských reaktorov sa deje aj vďaka finančnej podpore Európskej banky pre obnovu a rozvoj a Euroatomu – v oboch má Slovensko, resp. najmä Európska únia významné slovo.

Tretím dôvodom je, že už o pár týždňov začína polrok slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré považuje energetickú úniu aj rozvoj Východného partnerstva za strategické východiská.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie