Prejsť na hlávný obsah
23 aug 2016
V kategóriach

O starom jadre po starom, ale zmena na Ukrajine je na dohľad

Ukrajinský jadrový regulátor zverejnil informáciu, že do 7. septembra prebiehajú verejné konzultácie o novej licencii na starú jadrovú elektráreň Záporožie 1. Tá sa nachádza na, žiaľ, stále nestabilnom východe krajiny. Verejné vypočutie bude však len v neďalekom Energodare, hoci zapojená má byť aj verejnosť v okolitých krajinách, vrátane Slovenska.

Ukrajina trvá na svojom: „Prevádzka jadrových jednotiek nemá vážne negatívne dopady…“ a preto „…neexistujú účastníci konania v zmysle Espoo dohovoru o cezhraničnom posudzovaní vplyvu.“

Tento tvrdohlavý postoj je v rozpore s rozhodovaním implementačného výboru Espoo v ukrajinskej jadrovej kauze Rivne, aj v nedávnej kauze anglického Hinkley Point 2.

Veríme, že už čoskoro Ukrajina svoj postoj k starému jadru zmení. V septembri bude výbor Espoo reportovať členom dohovoru, ako krajina plní záväzky a rozhodnutia. Bankwatch zaslal výboru list o aktuálnom jadrovom dianí na Ukrajine. „Popísali sme v ňom právne argumenty, prečo sa má posudzovať predĺženie života každého reaktoru spolu s vládami a verejnosťou dotknutých krajín,“ približuje list kampanierka Človeka v ohrození Dana Mareková.

Aj slovenské MŽP má podľa našich informácií zaslať výboru Espoo podobné vyjadrenie.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie