O Bielorusku, o hokeji a o slobode slova…
Bielorusko je v súčasnosti krajina, na ktorú sa upierajú oči a uši hokejových fanúšikov z celého sveta. Každý deň čítame o športových úspechoch, či neúspechoch jednotlivých krajín zúčastnených na Majstrovstvách sveta. O tom, v akej krajine sa vlastne konajú, však v slovenských médiách veľa zmienok nenájdete.
Koncom apríla pricestovali na Slovensko na naše pozvanie bieloruskí novinári, ktorí vyslovili nádej, že Majstrovstvá sveta v hokeji budú príležitosťou pre novinárov, aby nahliadli pod povrch režimu. Pripravili sme im bohatý program, okrem iného aj stretnutie so slovenským europoslancom Eduardom Kukanom, s ktorým sa zhodli sa na tom, že bojkot majstrovstiev nie je tou správnou cestou ako protestovať proti nedodržiavaniu ľudských práv v „poslednej európskej diktatúre“. „Naopak, majstrovstvá môžu byť príležitosťou ako o skutočnom živote v Bielorusku informovať svet. Ak by k nám prišli novinári, ktorých by nezaujímal len šport a „pozlátko“ a mali by záujem nazrieť pod povrch, bolo by to pre nás výborné“, uviedol jeden z bieloruských novinárov Andrei Aliaksandrau.
Počas 5-dňového pobytu u nás navštevovali Bielorusi redakcie rôznych médií (SME, .týždeň, Trend, Trnava-live.sk a ďalšie) a získavali know-how ako lepšie šíriť informácie prostredníctvo internetu, keďže sloboda slova je v Bielorusku značne oklieštená a na internet má vláda menší dosah. „Najsilnejší dojem na mňa urobilo, ako funguje profesionálna redakcia u vás, kde je normálny zabehnutý režim práce a pracuje tam veľa novinárov. U nás väčšinou celé noviny stoja na jednom-dvoch ľuďoch a práca je samý stres, chaos a všetci sme prepracovaní“, uviedol jeden z bieloruských novinárov a ostatní s ním súhlasili.
Zorganizovali sme tiež niekoľko diskusií pre verejnosť a študentov, ktorých veľmi zaujímal život v krajine Majstrovstiev sveta v hokeji.
„Občianske združenie Človek v ohrození spolupracuje s Bielorusmi už niekoľko rokov. Podporuje demokratizáciu krajiny spoluprácou s tamojšími aktivistami, novinármi a opozíciou. Okrem toho každoročne informujeme o stave ľudských práv v tejto krajine aj prostredníctvom filmov na festivale Jeden svet, prípadne následných diskusií s Bielorusmi alebo analytikmi, ktorí sa tejto oblasti venujú“, uviedla Nora Beňáková z ČVO – riaditeľka festivalu medzinárodných dokumentárnych filmov Jeden svet.
Človek v ohrození ďakuje všetkým tým, ktorí sa s našimi bieloruskými kolegami stretli a podelili sa s nimi o svoje novinárske či manažérske skúsenosti.
Projekt Podpora slobody slova v Bielorusku je financovaný z prostriedkov SlovakAid a German Marshall Fund of the United States.