Prejsť na hlávný obsah
25 jún 2010
V kategóriach

Nominovali sme čínskeho disidenta Liu Siao-poa na Nobelovu cenu mieru (2010)

Aj vy môžete podporiť nomináciu na portáli changenet.sk alebo sa stať členom podpornej skupiny na facebooku.

Nomináciu, ktorú podpísalo 51 poslancov a poslankýň NR SR a viac ako dve desiatky osobností spoločenského a kultúrneho života zaslali iniciátori akcie do Osla v stredu, 27.januára 2010. O procese ako aj dôvodoch slovenskej nominácie informoval nominačný výbor na tlačovej konferencii, ktorá sa uskutočnila 3. februára 2010 v Bratislave.

Nominácia Liu Siao-poa, odsúdeného v decembri 2009 na jedenásť rokov odňatia slobody za zbieranie podpisov pod manifest Charta 08 a iné prodemokratické aktivity, bola iniciovaná v spolupráci s poslancami českého parlamentu a zástupcami českých mimovládnych organizácií. Signatári zo Slovenska sa ju rozhodli podporiť z rovnakých dôvodov ako ich partneri v Českej republike, pričom vo svojom liste vyzdvihli podobnosť Charty 77 s Chartou 08, ktorá rovnako kladie do popredia rešpekt voči ľudským právam a súčasne vyzýva čínsku vládu k politickým reformám.

Osobnosti v oboch krajinách sa zhodli, že Nobelova cena mieru pre Liu Siao-poa by bola povzbudením nielen pre stúpencov Charty 08 a čínskych aktivistov, ktorí sú prenasledovaní či väznení, ale súčasne by bola vyjadrením úcty a rešpektu voči všetkým tým, pre ktorých sú ľudské práva a ľudská dôstojnosť hodnotami zásadného významu. Ocenenie by bolo signálom pre tisícky ďalších aktivistov po celom svete, že ich boj má zmysel a nie sú v ňom sami.

Nomináciu v NR SR podporili:

František Mikloško, Pavol Hrušovský, Mikuláš Dzurinda, Pál Csáky, Magda Vášáryová, Daniel Lipšic, Július Brocka, Martin Fronc, Jozef Šimko, Stanislav Kahanec, Pavol Abrhan, Pavol Minárik, Rudolf Bauer, Mária Sabolová, Martin Kuruc, Juraj Liška, Peter Gabura, Tibor Mikuš, Stanislav Janiš, Ivan Mikloš, Lucia Žitňanská, Pavol Prokopovič, Alexander Slafkovský, Jozef Mikuš, Ján Rusnák, Katarína Cibulková, Tomáš Galbavý, Zoltán Horváth, Pavol Kubovič, Ján Pataky, Peter Markovič, Jarmila Tkáčová, Štefan Kužma, László Nagy, Gábor Gál, Zsolt Simon, Béla Bugár, Tibor Bastrnák, Klára Sárközy, László Köteles, József Berényi, Miklós Duray, Anna Szögedi, István Pásztor, János Szigeti, Imre Andruskó, Gyula Bárdos, György Juhász, Iván Farkas, László Szigeti, Ágnes Bíró.

Z osobností slovenského kultúrneho a spoločenského života sa k nominácii pridali:

Miroslav Kusý, Ladislav Kováč, Martin Porubjak, Mikuláš Huba, Daniel Fischer, Sona Szomolányi, Peter Zajac, Pavol Brunovský, Rudo Sikora, Milan Zemko, Ladislav Snopko, Anton Srholec, Rudolf Chmel, Anton Popovič, František Šebej, Štefan Markuš, Zuzana Mistríková, Peter Osuský, Egon Gál, Daniel Bútora, Lászlo Szigeti,Tomáš Janovic, Dušan Dušek, Ľubomír Feldek, Lájos Grendel, Ernest Valko, Ivan Kuhn, Juraj Alner.

Koordinátori a zástupcovia mimovládnych organizácií odovzdali v stredu 3.februára 2010 oznámenie o nominácii čínskeho občana aj Veľvyslanectvu ČĽR. V liste vyzvali vysokých čínskych predstaviteľov, aby rešpektovali práva svojich občanov, k čomu ČĽR zaväzujú aj medzinárodné dohovory o ľudských právach, ktorých je signatárom.

——————————————————————-

Liu Siao-po je čínsky literárny kritik, historik a aktivista za ľudské práva. Za svoje nenásilné politické snahy bol viackrát zatknutý, väznený a odsúdený. V 80. rokoch zaujal kritickými štúdiami o ďalšom smerovaní intelektuálnych snáh modernej Číny. Nešetril v nich súčasnú čínsku inteligenciu, a vďaka kvalite týchto štúdií si získal rešpekt. Zároveň v 80. rokoch napísal monografiu o klasickej európskej filozofii.

Na jar v roku 1989, keď začali protesty na Námestí nebeského pokoja v Pekingu, sa vrátil zo študijného pobytu v USA do Číny a aktívne sa zapojil do protestov. Po masakre na tomto námestí bol prvýkrát zatknutý. Po návrate na slobodu začal publikovať svoje články v zahraničí. Stal sa spoluzakladateľom Nezávislého centra čínskeho PEN klubu, ktorého je čestným prezidentom. V roku 1991 bol odsúdený za „protirevolučnú propagandu a podnecovanie“, ale dostal výnimku z trestu. V roku 1996 však bol odsúdený na tri roky verejnoprospešných prác za „narušenie verejného poriadku“, keď kritizoval Komunistickú stranu ČĽDR.

V roku 2007 bol Liu opäť na krátko zadržaný a vypočúvaný kvôli jeho článkom, ktoré boli zverejnené na stránkach mimo Číny. V roku 2008 sa stal jedným zo spoluautorov a prvých signatárov Charty 08 , dokumentu, ktorý vyzýva na rozsiahle politické reformy. Krátko po zverejnení Charty bol Liu zatknutý a väznený na neznámom mieste. Rok na to, v decembri 2009 sa v Pekingu konal súd a 25. decembra bol Liu Siao-po odsúdený na 11 rokov väzby za „podnecovanie k rozvracaniu štátnej moci“. Liu Sia-po získal za svoje aktivity v oblasti ľudských práv už viacero ocenení.

V roku 2004, ho združenie Reporters Without Borders (Reportéri bez hraníc) ocenilo ako ochrancu slobody tlače cenou Fondation de France Prize. V marci 2009 mu česká organizácia Člověk v tísni udelila cenu Homo Homini za rok 2008 (a spolu s ním symbolicky tiež všetkým signatárom Charty 08).

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet