Prejsť na hlávný obsah
25 apr 2016

Nepál rok po zemetrasení: Pomoc je stále potrebná

Presne pred rokom zasiahlo Nepál najničivejšie zemetrasenie za posledných 80 rokov. Otrasy dosiahli silu 7,8 magnitúdy a o život pripravili takmer 9000 ľudí, 22-tisíc ľudí zranilo, státisíce ich prišli o domovy. Zemetrasenie zničilo viac než pol milióna domov a státisíce z nich poškodilo. K zemi poslalo nemocnice, školy, rozdrvilo cestnú infraštruktúru.

22 Distribuce_Simthali_Petr_Drbohlav2

Zdroj foto: Petr Drbohlav pre ČvT

Človek v ohrození reagoval rýchlo a bezprostredne po zemetrasení vyhlásil verejnú zbierku SOS Nepál. Vďaka nej sa v krátkom čase podarilo vyzbierať viac ako 52-tisíc eur, z nich zhruba 40-tisíc eur už bolo použitých na nákup plachiet, ktoré slúžia ako provizórne stany – domovy pre ľudí, ktorí prišli o domy.

V spolupráci s českým partnerom Člověk v tísni sme mohli okamžite zasahovať priamo v teréne. Už týždeň po zemetrasení sa mohla pomoc distribuovať najviac zasiahnutým ľuďom.

Príprava na dažde

Celková rekonštrukcia a obnova krajiny po zemetrasení prebieha pomaly. Významnú časť infraštruktúry ešte neobnovili. Ľudia, ktorí sa museli vysporiadať so stratou obživy, žijú naďalej v provizórnych prístreškoch. Prečkali zimu, no dnes sa pripravujú na obdobie silných monzúnových dažďov. Práca humanitárnych tímov preto v teréne naďalej pokračuje.

„Väčšina zasiahnutých obyvateľov žije ešte dnes v provizórnych podmienkach. V súčasnosti netrpezlivo očakávajú príspevok od vlády na opravu domov. Mnoho z nich prišlo o svoje zdroje obživy, takže je pre ne takmer nemožné investovať do rekonštrukcie domov či strateného vybavenia. Ekonomická a sociálna aktivita sa tak vracia do postihnutých oblastí veľmi pomaly,“ vysvetľuje Denisa Bultasová, koordinátorka nepálskych programov ČvT.

Situácia je podľa nej kritická najmä pre presídlené komunity, ktoré museli opustiť rodné dediny pre zosuvy pôdy. Dnes žijú v provizórnych prístreškoch a bez pôdy, na ktorej by si mohli začať stavať trvalé obydlia. Ich situácii komplikuje aj to, že v júni v Nepále opäť začnú monzúnové dažde, pri ktorých hrozia ďalšie zosuvy.

19 Tábor_Lamashang_Petr_Drbohlav

Zdroj foto: Petr Drbohlav pre ČvT

Práca sa zháňa ťažko

V okrese Gorkha vznikol tábor Bamlackchok, kam prišli ľudia z okolia hľadať útočisko. Dlho žili len pod plachtami, neskôr si niektorí z nich postavili provizórne drevené domčeky. Jedným z nich je Kapil Gurung, otec dvoch detí.

„Mali sme krásny dom, ktorý som len pred rokom dostaval. Vzal som si naň pôžičku a plánoval som odísť do Malajzie, aby som si zarobil na splátky. Potom prišlo to nešťastie, ktoré nás pripravilo úplne o všetko, spomína „Teraz sa hlavne musím postarať o rodinu. Potrebujem splatiť dlhy a zarobiť si na nový dom. Práca sa tu však zháňa veľmi ťažko a do zahraničia teraz odísť nechcem,“ hovorí Kapil Gurung.

Aj vďaka našej pomoci má momentálne možnosť pracovať na spevňovaní regionálne cesty v dedinke Kerauja v rámci programu verejných prác. „Nielenže mám možnosť zarobiť si, ale rovnako mám radosť z toho, že robím niečo, čo ocení celá komunita,“ dodáva.

13 Petr_Pospíchal

Zdroj foto: Petr Pospíchal pre ČvT

Pomoc v desiatich číslach

Pomoc v desiatich číslach, ktorú sa aj vďaka našim darcom podarilo v spolupráci s Člověkom v tísni dostať do Nepálu:

● 14 320 domácností sme podporili v oprave ich provizórnych obydlí materiálom či technickým poradenstvom

● 10 623 domácností dostalo vybavenie do domácností, napríklad matrace, deky, solárne lampy

● 48 993 ľuďom sme pomohli so zateplením obydlí pred zimou, z nich 11 958 najzraniteľnejších dostali teplé spacáky a oblečenie

● podporili sme 8 678 ľudí, ktorí žijú v táboroch pre vnútorné vysídlenie

● 8 678 ľudí, najmä žien a detí z dedín i táborov, je lepšie chránených pred násilným a zneužívaním

● 5 490 domácností dostalo finančný príspevok pre pokrytie základných potrieb

● 1 648 študentov posledných ročníkov stredných škôl dostalo knihy a školské pomôcky na prípravu k maturite

● 54 stanov dnes slúžia ako školy, ošetrovne či komunitné centrá

● 2 modelové domy slúžia ako ukážka, ako postaviť dom, ktorý zvládne zemetrasenie.

17 Petr_Pospíchal

Zdroj foto: Petr Pospíchal pre ČvT

*Pre viac info:

Denisa Bultasová, koordinátorka nepálskych programov Člověka v tísni, + 420 777 257 960 denisa.bultasova@clovekvtisni.cz 

Petr Drbohlav, regionálny koordinátor Člověka v tísni pre Áziu, +420 724 329 285 petr.drbohlav@peopleinneed.cz 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie