Prejsť na hlávný obsah
11 dec 2020

Našu prácu ocenila verejná ochrankyňa práv

Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv sa verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová poďakovala osobnostiam a organizáciám, ktoré sa podieľajú na ich ochrane. Veľmi si vážime, že sme sa medzi nimi ocitli aj my.

Vzhľadom na súčasnú situáciu prebehlo Ombudsmanské ďakujem netradične, online formou. To, že za sebou máme rok poznačený pandémiou, reflektovala aj verejná ochrankyňa práv. O to viac vyzdvihla nasadenie organizácií, ktoré bojujú za ochranu ľudských práv aj v tejto náročnej dobe.

Špeciálne ocenila naše pôsobenie v marginalizovaných rómskych komunitách, kde sme podporovali prevenciu, rozdávali hygienické balíčky, zabezpečovali vodu a organizovali vzdelávacie aktivity. Naša práca by nebola možná bez kolegýň a kolegov v komunitných centrách a všetkých, ktorí ich prácu koordinujú a poskytujú nevyhnutnú podporu pri jej plnení. Vďaka nim sme tento rok mohli pomôcť tisícom ľudí, a to nielen v „našich“ komunitách, kde pôsobíme dlhodobo.

Vyjadrujem Vám svoju vďaku za dlhoročnú pomoc ľuďom, ktorí z rôznych príčin stratili bezpečie, dôstojnosť alebo slobodu. Cením si Vaše aktivity spojené s ochranou ohrozených skupín.

Mária Patakyová, Verejná ochrankyňa práv

Ocenený bol aj náš prínos pri rozširovaní povedomia o ľudských právach cez filmový festival Jeden svet. Tento ročník bol pre nás veľkou výzvou. Náš festivalový tím sa jej ale bravúrne chopil a napriek neistote a prekážkam zrealizovali festival, z ktorého mali neobyčajný zážitok tisíce ľudí. Dokumentárne filmy zavítali k divákom priamo domov, a preniesli ich na niekoľko dní do úplne iných svetov.

Naša práca je komplexná. Okrem uvedeného pozostáva aj z humanitárnej pomoci, rozvojových projektov a z globálneho vzdelávania. Každý jeden článok našej práce je dôležitý a prináša vlastnú hodnotu pre konkrétnych ľudí. Snaha zlepšovať životné podmienky pre tých, ktorí mali menej šťastia, je naším hlavným poslaním. Sme veľmi radi, že to môžeme robiť už viac ako 20 rokov, a že sme mohli byť nápomocní aj počas tohto mimoriadne náročného roka.

Krátke video z Ombudsmanského ďakujem, v ktorom hovorila aj naša riaditeľka Andrea Najvirtová, nájdete TU.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie