Najprv Mogherini, potom Obama. Budú na stole rokovaní na Kube aj ľudské práva?
Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogherini dorazila na oficiálnu návštevu Kuby. Jej cesta je pokračovaním politického dialógu, ktorý by mohol vyústiť do dohody, ktorá medzi Európskou úniou a Kubou obnoví diplomatické a ekonomické vzťahy. Únia od vzťahov s Havanou odstúpila v roku 2003 po tom, čo kubánsky režim tvrdo zakročil voči svojim kritikom (obdobie známe ako „čierna jar“).
Človek v ohrození spolu s partnerskými organizáciami z Európy a Kuby ešte vlani v jeseni adresovali Mogherini otvorený list, v ktorom sme ju vyzvali, aby sa pri rokovaniach s Kubou dbalo na dodržiavanie základných ľudských práv a medzinárodných štandardov.
Vyjednávač EÚ pre vzťahy s Kubou Christian Leffler vo svojej odpovedi v reakcii na náš list uviedol, že práve Dohoda o politickom dialógu a spolupráci zlepší pozíciu EÚ pri vyjednávaní v konkrétnych otázkach. Zároveň zvýraznil potrebu spolupráce s občianskou spoločnosťou, nereagoval však priamo na požiadavky zapojenia mimovládnych organizácií do rokovaní.
Kuba dodnes patrí ku krajinám, v ktorých je akákoľvek politická opozícia zakazovaná a trestaná. Ľudia, ktorí presadzujú iné názory, než oficiálny politický prúd, sa stávajú cieľmi prenasledovania, väznenia či šikany zo strany bezpečnostných zložiek štátu. Činnosť opozície, ktorá by presadzovala demokratické myšlienky, je v krajine úplne ilegálna.
Práve v tomto týždni získalo 11 kubánskych disidentov ocenenie organizácie Člověk v tísni Homo Homini 2015, ktoré sa udeľuje jednotlivcom, ktorí vo svete bojujú za ľudské práva a demokraciu.
Koncom marca by mal Kubu navštíviť americký prezident Barack Obama. Pôjde o prvú oficiálnu návštevu prezidenta USA na Kube od roku 1928.