Prejsť na hlávný obsah
27 aug 2020

Na východe Ukrajiny sme pomohli 144 seniorom

V dôsledku vojny vždy najviac trpia nevinní ľudia. Tak je tomu aj na východnej Ukrajine, kde v nárazníkovej zóne žijú ľudia v rozstrieľaných domoch, trpia zničenou infraštruktúrou, nedostatkom práce, neprimeranými cenami a absenciou pitnej vody.

Pred pár mesiacmi sme v tejto oblasti opravili 50 domov, ktoré boli poškodené ostreľovaním. Okrem toho sa však už takmer rok venujeme aj seniorom, ktorí potrebujú pomoc a opateru.

Seniori, ktorí žijú v nárazníkovej časti východnej Ukrajiny, zažívajú každodenné útrapy. „Mnohí z nich zostali kvôli vojne sami. Keďže majú rôzne vážne zdravotné problémy, potrebujú pomoc s domácimi prácami, návštevou lekára, či inými úkonmi,“ vysvetľuje koordinátor projektu, Marián Cehelník.

Ich dôchodky pritom často nestačia ani na základné potreby a štátny sociálny systém nedokáže poskytnúť potrebné množstvo finančných prostriedkov na sociálnych pracovníkov, ktorí by sa starali o starších ľudí.

Starostlivosť pre chorých a opustených

V štyroch lokalitách – Pavlopiľ, Myrne, Andriivka a Kamyanka – sme preto zamestnali 24 opatrovateľov. Vyberali sme ich z miestnych obyvateľov, ktorí kvôli vojne prišli o zamestnanie a takto získali opäť príjem.

Naše opatrovateľky a opatrovatelia sa spolu starajú o 144 ľudí. Sú medzi nimi osamelí dôchodcovia, ľudia so zdravotným postihnutím aj vážne chorí ľudia.

Počas trvania celého projektu navštívili každého z nich zhruba 100 krát. Od vypuknutia pandémie sa tieto návštevy konajú zhruba 2-krát týždenne. V niektorých individuálnych prípadoch aj viackrát.

Opatrovatelia varia, nakupujú, chodia do lekárne, chystajú drevo a nosia vodu zo spoločných studní. Upratujú tiež domácnosti, pomáhajú v záhrade aj okolo domu a najmä sa starajú o starkých a chorých podľa ich potrieb.

„Sú naše ruky a nohy,“ vravia tí, čo zostali v dedinkách pri kontaktnej línii. „Vodu na káričke donesú, zemiaky okopú, lieky vyzdvihnú, žiarovky vymenia, ešte aj fotiť nás na staré kolená naučili,“ usmievajú sa starkí a hrdia sa svojimi fotkami.

Pre každého z nich počas karantény vypracovali aj individuálny plán starostlivosti.

Koronavírus ohrozil aj starkých na Ukrajine            

Všetky štyri lokality, najmä Pavlopiľ a Myrne, sa nachádzajú v tesnej blízkosti demarkačnej čiary. Tieto dediny veľmi utrpeli počas aktívnych bojov medzi rokmi 2014 až 2017. Väčšina obyvateľov tu kvôli vojenskému konflitku prišla o oficiálne zamestnani.

Starší ľudia zostali bez podpory príbuzných. Mnohí odišli do Ruska, či do iných regiónov Ukrajiny, alebo sa presťahovali do okolitých miest, aby ušli pred ostreľovaním a mali väčšiu šancu na zárobok.

Na konci júla uskutočnili opatrovníci prieskum medzi ľuďmi, ktorým pomáhajú a zistili sme, že majú výrazný nedostatok hygienických pomôcok. „Objednali sme preto rôzne hygienické potreby, vrátane mydiel, čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, ale tiež špeciálne pomôcky pre starkých v zlom zdravotnom stave,“ hovorí Marián Cehelník.

V júli sme opatrovateľom odovzdali 288 hygienických balíčkov. Tí ich už priamo rozniesli svojim starkým, aby sa tak minimalizoval vzájomný kontakt a nedošlo k ohrozeniu bábušiek a dedušiek šírením vírusu.

Epidemiologická situácia na Ukrajine sa stále zhoršuje. K dnešnému dňu majú viac ako 53,000 aktívnych prípadov a 2354 mŕtvych. Od začiatku augusta im stúpa denný prírastok, posledný týždeň to bolo aj cez 2000 denne.

Počnúc polnocou 29. augusta až do 28. septembra Ukrajina zakázala vstup cudzincov na svoje územie.

Sme veľmi radi, že cez náš projekt opatrovateľov a opatrovateliek na východe Ukrajiny sme aj cez hrozivé obdobie pandémie mohli starkým naďalej pomáhať s ich akútnymi potrebami.

Projekt na Ukrajine realizujeme s finančnou podporou SlovakAid.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet