Na Ukrajinu sme poslali už viac ako 80 ton pomoci. Ukrajincom a Ukrajinkám pomáhame aj na Slovensku
Ukrajincom a Ukrajinkám zasiahnutým vojnou pomáhame od začiatku. V prvých dňoch naša pomoc smerovala na hraničné priechody, aktuálne pôsobíme priamo na území Ukrajiny, konkrétne v oblasti Zakarpatska, kde svoje dočasné domovy našli stovky tisíc ľudí. Pre Ukrajincov rozbiehame aj sociálnu pomoc na území Slovenska.
V oblasti Zakarpatska neďaleko slovenských hraníc svoj dočasný domov našlo už viac ako 300 000 Ukrajincov a Ukrajiniek (prevažne matky s deťmi a starí ľudia). Žijú prevažne v priestoroch škôl, ktoré sú kvôli vojne aj tak často zatvorené. Kapacity tzv. kolektívnych centier sa ale postupne plnia, podľa posledných čísiel Ukrajinu opustilo už takmer 4 mil. obyvateľov. V pohybe je celkovo takmer 10 mil. obyvateľov, čo predstavuje štvrtinu celkovej populácie.
Našu pomoc v týchto dňoch sústredíme na posilnenie kapacít kolektívnych centier, aby vnútorne vysídlení ľudia mohli žiť v dôstojných podmienkach. Na Ukrajine sme zriadili vlastné sklady, cez ktoré pravidelne dodávame do 16 hromád (miestnych samospráv) chýbajúci tovar. Najčastejšie sú to matrace, deky, posteľná bielizeň, hygienické potreby, kuchynské vybavenie, práčky, sušičky, elektrické generátory ale aj zdravotnícky materiál. Celkovo sme už doručili materiál v objeme viac ako 80 ton. „Pomoc posielame priamo centrám, aby sme mali istotu, že sa dostane tam, kam má a nestratí sa v štátnych skladoch. Pre efektívnu distribúciu tovarov otvárame v Užhorode aj kanceláriu,” vysvetľuje konkrétnu formu podpory Marián Cehelník, vedúci humanitárnej pomoci v Človeku v ohrození.
Vďaka priemyselným práčkam, ktoré sme miestnym zabezpečili, už učiteľky nemusia posteľnú bielizeň nosiť prať domov. Pomáhame im tiež vybaviť kuchyne, ktoré neboli pripravené na takéto množstvo ľudí.
Zatiaľ čo v posledných dňoch bol v centrách dostatok jedla aj vody, situácia sa dynamicky mení a Človek v ohrození na ňu rýchlo reaguje. „Plán na nasledujúce dni je distribuovať 700 potravinových balíkov pre 4-člennú rodinu na 14 dní po približne 13kg, teda spolu asi 10t, ďalší týždeň to bude dvojnásobok. Ďalej budeme reagovať na vznikajúce potreby priamo na mieste.”
Veľmi dôležitá bude aj psychosociálna podpora, ktorú Ukrajincom a Ukrajinkám prichádzajúcim na Slovensko poskytujeme už teraz v spolupráci so združením IP-čko . Okrem práce v teréne sme spoločne zriadili krízovú linku pomoci. Psychologickú pomoc plánujú rozširovať aj na územie Ukrajiny. „Čoraz viac budú prichádzať ľudia priamo z oblastí bojov, ktorí zažili veľmi traumatizujúce chvíle, je medzi nimi obrovské množstvo detí. Je preto veľmi dôležité pomáhať nielen materiálne, ale myslieť aj na duševné zdravie, ktoré je rovnako podstatné,” hovorí Andrea Najvirtová, riaditeľka Človeka v ohrození.
Ukrajincom a Ukrajinkám nechýba odhodlanie
„Obdivujem všetkých tých, čo zostali na Ukrajine. Jasné, že sa boja, ale nechýba im odhodlanie. Napriek strachu sú dobre organizovaní, snažia sa a robia, čo je v ich silách,” hovorí po niekoľkých týždňoch na ukrajinskej strane hraníc v rozhovore Marián Cehelník. „Jeden z najsilnejších momentov pre mňa bol, keď som zostal s riaditeľom jednej zo škôl sám a pili sme kávu. Bol to dospelý, skúsený chlap, ktorý sa po chvíli ticha zlomil. Povedal mi, že stále čaká, že sa jedného dňa zobudí a zistí, že to je všetko jeden šialený sen. Robí, čo môže, pomáha stovkám ľudí denne, ale stále sa nevie zmieriť s realitou,” spomína Cehelník.
Následky vojny budú obrovské a naša práca bude potrebná ďalšie roky. Svoju pomoc plánujeme rozširovať ďalej do vnútrozemia, konkrétne do oblasti Ivano-Frankivsk.
Ak vojna skončí aj dnes večer, pre nás sa nič nemení, škody na infraštruktúre sú v miliardách eur. Cieľom útokov sú často školy, nemocnice, bytovky, veľa ľudí sa nebude mať kam vrátiť. V oblastiach bojov sú dediny, ktoré sú úplne zrovnané so zemou. Čo zostalo, vyhladil posledný tank, ktorý miestom prešiel.
Okrem pomoci v Zakarpatsku, pomáhame aj Ukrajincom a Ukrajinkám, ktorí svoj domov našli na Slovensku. V spolupráci so samosprávami im poskytujeme sociálnu podporu, ako je pomoc so zamestnávaním, vzdelávaním, komunikáciou s lekármi či úradmi. Táto forma podpory bude taktiež potrebná dlhodobo.
Podporiť prácu Človeka v ohrození je aj naďalej možné troma spôsobmi:
- Prispieť priamo na stránke Človeka v ohrození
- Prispieť cez internet banking / platobnou bránou:
Účet verejnej zbierky:
IBAN SK39 1100 0000 0029 4101 6716
BIC (SWIFT): TATRSKBX
Variabilný symbol 1111 - Zaslaním prázdnej SMS na číslo 837 v hodnote 5 eur.
Človek v ohrození môže pomáhať Ukrajincom a Ukrajinkám vďaka finančnej podpore ľudí, ktorí prispeli čiastkou už viac ako 2 700 000 eur. Pomáhajú aj štedrí firemní a inštitucionálni darcovia, ktorí navýšili pomoc dokopy na viac ako 5 500 000 eur. Pomoc bude potrebná ešte dlhodobo.
Ďakujeme Binance charity, Google.org, HB Reavis Group s. r. o., Accenture, s.r.o., skupina Generali, DHL Logistic Slovakia spol. s r.o., Nadácia Slovenskej sporiteľne, Porticus, CTP Invest SK, spol. s r.o., Nadácia Volskwagen Slovakia, Hoffnungszeichen Sign of Hope, C.L.N. Slovakia s.r.o., Nadácia SPP, CloudTalk s.r.o., Swiss Re Foundation, Lenovo, Nadácia ZSE, Národná banka Slovenska, Nadácia VÚB, Nadácia Orange, Nadácia Markíza a mnohí ďalší.
Dôležitá je priama materiálna pomoc od firemných darcov, ktorú vieme hneď použiť či odovzdať. Ďakujeme spoločnostiam BILLA, s.r.o., Orange, Alza.cz a.s., IKEA Bratislava, s.r.o., Toyota Material Handling Slovensko, KiK textil a Non-Food spol. s.r.o. a iným, ktorým záleží na ľuďoch trpiacich vojnou.