Prejsť na hlávný obsah
21 sep 2022
V kategóriach

Na Ukrajine pomáhame opravovať budovy

Predstavte si, že zo dňa na deň musíte opustiť svoj domov, do ktorého sa možno už nikdy viac nevrátite. Zrazu sa vašim bezpečným miestom stane neznáma budova, kde žijete v provizórnych podmienkam. Toto je realita mnoho Ukrajincov a Ukrajiniek. Budovy, v ktorých žijú vnútorne vysídlení ľudia, častokrát potrebujú upraviť. To je cieľom nášho Programu úpravy dočasného ubytovania (Shelter Programme).

Komunitné centrum pred rekonštrukciou…

Aby sme pomohli zlepšiť životné podmienky vnútorne vysídlených Ukrajincov a Ukrajiniek, naši kolegovia a kolegyne svojpomocne zrekonštruujú celkovo 8 budov. Dve z nich boli dokončené už v júli. V auguste sme začali pracovať na výstavbe šiestich spŕch a oprave časti strechy v Perečínskom lýceu, ktorý prispeje k lepším podmienkam ubytovania pre približne 150 ľudí. Odhadujeme, že sa nám opravy podarí sfinalizovať do konca septembra.

Ďalších dvanásť objektov rekonštruujeme v spolupráci s organizáciou Člověk v tísni. V auguste však nastala zmena a naše plány boli v prípade dvoch budov zmenené. Zistili sme, že v jednom z objektov namiesto presídlencov a presídlenkýň už sídlili vojaci a úpravu ďalšej budovy odmietol starosta obce. Koncom augusta sa nám podarilo dokončiť vnútrajšok troch z budov a tri ďalšie dokončíme v priebehu septembra.

…a po rekonštrukcii

V auguste sa v rámci programu konal aj výjazd do Koločavy, Synevyru, Volovca a Dubového za účelom obhliadky budov, na ktorých spolupracujeme spolu s Človekom v tísni. Kým úlohou našich českých kolegov a kolegýň je úprava hrubých stavieb na vytypovaných budovách, Človek v ohrození zabezpečuje ich interiér. Výjazdu sa zúčastnilo i občianske združenie Spolka, s ktorým spolupracujeme práve na tvorbe interiérov.

V Človeku v ohrození veríme, že aj vnútorne vysídlení ľudia si zaslúžia dôstojné bývanie. Ľudia zasiahnutí vojnou potrebujú miesto, kde sa cítia bezpečne a príjemne. Rovnako dôležité je aj zveľaďovanie ich dočasných domovov a funkčnosť vybavenia budov, v ktorých Ukrajinci a Ukrajinky žijú. V našej práci budeme pokračovať aj naďalej.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet