Prejsť na hlávný obsah
28 feb 2025

Mladí na Slovensku podporujú demokraciu, ale neveria vo svoj vplyv

Mladí ľudia na Slovensku síce silno podporujú demokraciu, no len tretina z nich verí, že dokáže ovplyvniť politické rozhodnutia. Najväčšími prekážkami sú nedostatok občianskeho vzdelávania, chýbajúce príležitosti a pocit, že ich politici a političky nepočúvajú. Ukázal to náš výskum zameraný na občiansku participáciu mládeže na Slovensku s dôrazom na rodové a intersekcionálne bariéry. 

Výskum, ktorý sme v rámci nášho Oddelenia Globálneho vzdelávania realizovali, bol súčasťou širšieho európskeho výskumu, ktorý prebiehal aj v Taliansku, Rakúsku, Španielsku, Poľsku, Rumunsku, Maďarsku, Nemecku a Grécku. Výsledky sa aktuálne spracovávajú a porovnávajú, pričom v priebehu projektu bude vydaná širšia správa. Už teraz však môžeme zhrnúť kľúčové zistenia týkajúce sa situácie na Slovensku. 

Kľúčové zistenia: 

Podpora demokracie vs. nedostatok vplyvu: Až 84 % mladých na Slovensku podporuje demokraciu, ale len 35 % verí, že má možnosť ovplyvniť politické rozhodnutia. 

Občianske vzdelávanie: Mladí ľudia pociťujú nedostatok príležitostí na občiansku participáciu a kritizujú nízku úroveň občianskeho vzdelávania. Zastávajú názor, že politici mládež nepočúvajú. 

Rodové prekážky: Mladé ženy čelia špecifickým prekážkam vrátane tradičných rodových noriem, diskriminácie v školách a komunitách, ako aj nedostatku líderiek a mentoriek. 

Navrhované riešenia: Výskum poukazuje na potrebu posilniť občianske vzdelávanie, podporovať mladé ženy v líderských pozíciách, lepšie prepojiť mládež s rozhodovacími procesmi a zlepšiť spoluprácu medzi školami, komunitami a politikmi. 

Výskum realizovala Rada mládeže Slovenska pre Človeka v ohrození v rámci projektu Global Districts. Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v program DEAR a realizovaný v spolupráci s partnermi: ACRA, ABD, ActionAid Hellas, Agenda21, Anthropolis, Center for Citizenship Education, finep academy, Suedwind a WeWorld. 

Celú výskumnú správu si môžete prečítať v anglickom jazyku TU a TU.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet