Prejsť na hlávný obsah
18 sep 2012

Mladí farmári sa tešia na nový prístup k internetu

Prístup k internetu na kenských školách je stále problematický. Investícia do zavedenia siete v počítačových učebniach sa školám nevypláca, pretože čím viacej počítačov je v sieti, tým je internet pomalší a prakticky nepoužiteľný. Technický stav počítačov v učebniach tiež nepomáha. Študenti/ky a ich učitelia/ky tak ostávajú bez pripojenia.

“Študenti sú znudení učiť sa zo starých kníh. Keď ich posadíte k internetu, informácie doslova hltajú, baví ich to” hovorí terénny pracovník Človeka v Ohrození Lukáš Zorád. “Dva roky sme pracovali so študentami škôl na rozvoji ich poľnohospodárskych zručností a zabezpečenie prístupu k online informáciam ich veľmi motivovalo prihlásiť sa do klubu Mladých Farmárov. Žiaľ sa nám dlhodobo nedarilo presvedčiť riaditeľov škôl, aby do internetu investovali”, dopĺňa Zorád.

P1210014 P1150088

Tento problém bude už čoskoro minulosťou na piatich kenských školách vďaka inteligentnému softvérovému riešeniu OwNet, ktorý vyvinuli študenti zo Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave.

“OwNet umožní študentom prístup k obsahu internetových stránok aj v offline režime, pretože ukladá všetky už raz načítané stránky. Učitelia tak majú možnosť pripraviť svoje prednášky vopred a škole stačí platiť jeden modem na jednom počítači.” Hovorí Dr. Barla, odborný konzultant/vedúci OwNet tímu.

OwNet umožňuje synchronizovať stiahnuté internetové stránky medzi viacerými počítačmi zapojenými v sieti a vďaka inteligentným mechanizmom zabraňuje viacnásobnému sťahovaniu toho istého obsahu. Prostredníctvom pilotného projektu “Zlepšenie prístupu kenských škôl na internet pre rozvoj poľnohospodártva” podporeného Slovenskou ambasádou v Keni a ktorého súčasťou je OwNet softvér,až 150 študentov a študentiek, zapojených v kluboch mladých farmárov na piatich kenských školách, bude konečne môcť obohatiť svoje vedomosti v poľnohospodárstve o informácie z internetu. Budú sa tak lepšie vedieť vysporiadať napríklad s rôznymi škodcami a chorobami plodín pestovaných v školských záhradách, ale aj svojich domácnostiach, využitím ekologických metód a ochrániť sa tak pred agresívnymi dodávateľmi často medzinárodne zakázaných chemikálií.

 

Aj vy môžete podporiť mladých ľudí v Keni.

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie