Prejsť na hlávný obsah
16 jún 2016
V kategóriach

Máme nové logo! Viete, kto je autorom skice človeka v núdzi?

Ako člen medzinárodnej siete People in Need meníme logo. Postavičku človeka s gestom volania o pomoc, ktorú ste si doposiaľ spájali s Človekom v ohrození, nahrádza ilustrácia človeka v núdzi, ktorú poznáte z loga Člověka v tísni. Na Slovensku nie je úplne neznáma – bola neodmysliteľnou súčasťou loga našich priateľov a už aj kolegov zo slovenskej pobočky Člověka v tísni.

logo CvO_kafka

Vedeli ste však, že autorom tejto ilustrácie je slávny nemecký spisovateľ Franz Kafka?

„Logo vzniklo jednomyseľným výberom z niekoľkých návrhov výtvarníka Adama Hoffmeistera. Prinesol som ich vtedy do miestnosti nadácie v redakcii Lidových novin na Národní tříde ako Adamov dar. Výber netrval ani dve minúty. Takto silno motív „človeka v núdzi“ v kresbe Franza Kafku rezonoval vo všetkých prítomných,“ spomínal pred časom pre český Deník Referendum spoluzakladateľ Člověka v tísni Jan Urban.

Motív je jasný a zrozumiteľný – človek s rukami za chrbtom, z troch strán obmedzený ohradou v takmer bezvýchodiskovom postoji.

Len pre zaujímavosť, samotný názov „Člověk v tísni“ bol variáciou na vtedy najúspešnejšiu humanitárnu operáciu rakúskej verejnoprávnej televízie ORF „Nachbar im Not“ (z nem. Sused v núdzi) z roku 1992. Susedom bola v tomto prípade Juhoslávia, ktorá sa začiatkom 90. rokov minulého storočia zmietala v občianskej vojne. Dovtedy humanitárno-reportážne aktivity prebiehali pod hlavičkou Epicentrum a Lidové noviny.

A ako vlastne vznikla samotná skica?

V novembri v roku 1907 začal Franz Kafka pracovať v talianskej poisťovni Assicurazioni Generali. Jeho korešpondencia z tohto obdobia svedčí o tom, že so svojím pracovným harmonogramom, ktorý mu neumožňoval sústreďovať sa na písanie, nebol príliš spokojný. V tom čase sa vraj cítil viac ako autor skíc, než spisovateľ. V liste pre Felice Bauer napísal: „Bol by som akiste skvelým autorom skíc, ale učil som sa kresliť v školskom systéme pod vedením priemernej maliarky, nuž som stratil talent.“

Dodnes sa zachovala zhruba päťdesiatka Kafkových skíc a ilustrácií a niektoré z nich sú vystavené v Kafkovom múzeu v Prahe. A jednu z nich máme už aj my vo svojom logu.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie