Prejsť na hlávný obsah

Mjanmarsko

Ľudské práva

V roku 2007 vládla v Mjanmarsku vojenská junta, ktorá mala svoju moc centralizovanú už od šesťdesiatych rokov minulého storočia. Táto vláda spôsobila masívny útek obyvateľov do susedného Thajska kvôli porušovaniu základných ľudských práv a brutálnemu potláčaniu slobody. V snahe informovať slovenskú verejnosť o týchto udalostiach sme organizovali školenia pre mjanmarských aktivistov, filmové premietania a diskusie. Počas festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet 2007 sme privítali zástupcov Asociácie pre podporu politických väzňov a organizácie Altsean Burma so sídlom v Thajsku. Títo hostia sa zúčastnili diskusie s divákmi a stretnutia na pôde Ministerstva zahraničných vecí SR, kde apelovali na aktívnu úlohu Slovenska na medzinárodnej scéne v otázke porušovania ľudských práv v Mjanmarsku. V septembri 2007 sme podporili masové protesty za demokratizáciu Mjanmarska, známe ako „Šafránová revolúcia“. V spolupráci s českou organizáciou Člověk v tísni sme tiež zorganizovali stáž pre troch ľudskoprávnych aktivistov z Mjanmarska, ktorí žili v exile v Thajsku. Počas svojho pobytu na Slovensku sa stretli s predstaviteľmi mimovládnych organizácií, politikmi a médiami, aby sa dozvedeli viac o transformačnom procese a vývoji občianskej spoločnosti na Slovensku.

V roku 2008 sme pokračovali v informovaní slovenského publika o brutalite vojenského režimu v Mjanmarsku, a to prostredníctvom organizovania návštev mjanmarských aktivistov, filmových premietaní a diskusií. Prvýkrát sme tiež uskutočnili charitatívny predaj na podporu mjanmarských politických väzňov. Počas najväčšieho slovenského hudobného festivalu Pohoda v Trenčíne mali návštevníci možnosť zakúpiť si tradičné textilné výrobky vyrobené komunitou mjanmarských utečencov v Thajsku, ako aj tričká a odznaky Free Burma, a tým podporiť rodiny politických väzňov. Tento dobročinný predaj pokračoval prostredníctvom internetu až do konca roka 2008. Výťažok z predaja sme poukázali Asociácii na podporu politických väzňov (AAPP), ktorá ho následne distribuovala medzi rodiny politických väzňov v Mjanmarsku. V októbri 2008 sme na Slovensko pozvali dvoch ľudskoprávnych aktivistov z Mjanmarska a Taiwanu. Pre nich sme zorganizovali stretnutia s mimovládnymi organizáciami, kde sa dozvedeli viac o vývoji občianskej spoločnosti a transformačnom procese.

V roku 2013 sme sa sústredili na podporu demokratických zmien v Mjanmarsku, ktoré začali v roku 2011 a viedli k postupnému uvoľňovaniu vojenského režimu. Spolupracovali sme s Úniou mjanmarských farmárov, ktorá zastupovala záujmy farmárov v prípade konfiškácie ich pôdy bez náležitej kompenzácie. Organizovali sme petíciu za prepustenie väznených farmárov a aktivistov, ktorú sme adresovali vláde, Národnému parlamentu a prezidentovi. Podporovali sme aj iniciatívu Movement for Democracy Current Forces, ktorú založili bývalí politickí väzni. V rámci našich aktivít sme vyškolili 120 zástupcov občianskych iniciatív a študentov na témy aktívne občianstvo, identita a kultúra, dialóg a riešenie konfliktov. Spolupracovali sme s organizáciou DEAR, ktorá sa zameriavala na zvyšovanie potravinovej bezpečnosti prostredníctvom zakladania komunitných organizácií v chudobných oblastiach Šánskeho a Karenského štátu. Ďalej sme vyškolili 100 zástupcov novovznikajúcich občianskych iniciatív na témy ako organizačný rozvoj, projektový manažment, advokačné techniky a nezávislý volebný monitoring.

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet