Prejsť na hlávný obsah
28 apr 2022

Ľudia na Ukrajine stále potrebujú pomoc. Preťaženému západu chýbajú voda aj matrace 

Región Zakarpatska sa stal domovom pre stovky tisíc vnútorne vysídlených Ukrajincov a Ukrajiniek. Vojna má na životy miestnych obrovské dôsledky. V oblasti pomáhame od začiatku vojny. Potreby pomoci naďalej rastú, našu prácu je aj naďalej možné podporiť finančne. 

„Zrazu je v Užhorode a malých dedinkách dvojnásobný počet obyvateľstva – to sú obrovské čísla a je to veľký nápor na ekonomiku i miestne obyvateľstvo,” hovorí po návrate zo Zakarpatska Veronika Kusyová, humanitárna pracovníčka Človeka v ohrození. Mnohí ľudia v kolektívnych centrách pochádzajú z Buče, Mariupola, Kyjeva či ďalej z východu Ukrajiny.

Je zrejmé, že niektorí ľudia sa naozaj nemajú kam vrátiť. Bude trvať veľmi dlho, kým sa vôbec bude môcť začať s rekonštrukciou, keďže tieto územia sú často aj zamínované.

Veronika Kusyová

Podľa posledných odhadov sa v regióne Zakarpatska nachádza 200 – 400 tisíc vnútorne vysídlených ľudí. Za týmito číslami sú však reálne ľudské príbehy. V priestoroch materskej školy žije aj asi osemdesiatročná babička. V jednej miestnosti býva s ďalšími troma rodinami, spí na pospájaných detských posteliach, z ktorých ledva vstáva, lebo sú prinízko. „Je vďačná, že niekto prišiel a má sa s kým porozprávať a neustále ďakuje za pomoc. Najradšej by sa ale vrátila domov. Zatiaľ nevie, že už sa nemá kam vrátiť, jej dom je zničený,” opisuje jedno zo svojich stretnutí Veronika Kusyová. Vybavenie takýchto materských škôl je prispôsobené deťom – sú tam detské taniere, príbory, ale aj toalety a kúpeľne. Na mieste chýbajú sprchy a kvôli problémom s kanalizáciou je problém s ich zavádzaním. 

Stále chýbajú materiálne potreby, aj psychosociálna podpora 

V regióne aj naďalej chýbajú pravidelné dodávky jedla, hygienických potrieb, ale aj prístup k pitnej vode. Je tiež nedostatok matracov, pračiek, spŕch či vybavenia kuchýň. Všetky tieto potreby zabezpečujeme od začiatku vojny. K chýbajúcej materiálnej pomoci sa pridávajú dlhodobé výzvy, ktorým už aj tak chudobné regióny musia čeliť. 

„Videli sme ľudí, ktorí utiekli pred vojnou a budú tu musieť zostať dlhšie. Pre samosprávy to znamená, že ich potrebujú zamestnať a tiež pomôcť so psychosociálnou podporou,” dopĺňa Kusyová. Traumy, s ktorými sa naši pracovníci stretli v centrách, sú obrovské. Ľudia pomoc psychológa sami nevyhľadávajú, na Ukrajine to zatiaľ nie je bežné. Psychickej pohode nepomáha ani nedostatok súkromia. „Ženy v jednom z centier nemajú žiaden pocit súkromia ani bezpečia, pretože práve cez ich izbu vedie cesta k jedinej sprche pre 70 ľudí v centre. Nemajú ani žiaden iný priestor, kde by sa mohli cítiť bezpečne a mohli sa odreagovať. Áno, my to môžeme brať ako hostel, veď idú tam prespať a cez deň sú niekde inde, ale ony nemajú cez deň kde inde byť.” 

Veľkému fyzickému a psychickému vyčerpaniu čelia aj domáci, ktorí bez prestávky utečencom poskytujú jedlo, vlastné ubytovanie a pomáhajú s pokrytím ďalších základných životných potrieb. Začínajú im však dochádzať sily.

Oni sa nesťažujú, lebo to nejakým spôsobom zvládajú, ale dlhodobo to takto nie je udržateľné. Ľudia sú frustrovaní aj fyzicky a psychicky vyčerpaní.

Veronika Kusyová

Od začiatku vojny sme do Zakarpatska vyviezli viac ako 160 ton materiálnej pomoci. V jej distribúcii budeme pokračovať aj naďalej. K materiálnym dodávkam sa postupne pridá aj psychologická podpora, ktorá bude čoraz dôležitejšia. Podporiť prácu Človeka v ohrození je možné aj naďalej. 

Na pomoc ľuďom z Ukrajiny prispeli súkromní, firemní aj inštitucionálni darcovia sumou viac ako 7 100 000 eur. Pomoc vo vojnou zničenej Ukrajine, ale aj na Slovensku pri budovaní života tých, ktorí prišli o všetko, bude potrebná ešte dlhé mesiace až roky.

Ďakujeme Binance charity, Google.org, HB Reavis Group s. r. o., Accenture, s.r.o., Fortuna, Plastic Omnium,  skupina Generali, DHL Logistic Slovakia spol. s r.o., Nadácia Slovenskej sporiteľne, Porticus, Amazon, CTP Invest SK, spol. s r.o., Nadácia Volskwagen Slovakia, Nadácia ČSOB, Hoffnungszeichen Sign of Hope, C.L.N. Slovakia s.r.o., Nadácia SPP, CloudTalk s.r.o.,  National Federation of UNESCO, Swiss Re Foundation, Lenovo, Nadácia ZSE, Národná banka Slovenska, Robert Bosch, spol s.r.o., Nadácia VÚB, Nadácia Orange, Nadácia Markíza, ITB development, D O A S, a.s., Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. a mnohí ďalší.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet