Kúsok kubánskej slobody v Bratislave
Nedávno sme oslavovali Nežnú revolúciu. Tá nám priniesla slobodu, nové príležitosti a svojím spôsobom nám pomohla spojiť sa so svetom. Kúsok sveta k nám 17. novembra tohto roku prišiel, a to doslova.
Skupina nadšencov z Kuby prišla do Bratislavy. S túžbou vidieť, spoznávať, učiť sa, porovnať a chcieť meniť. Prišli s veľkou dávkou očakávaní, motivácie a s pokorou.
Prečo vlastne?
V Človeku v ohrození sa snažíme prispieť k slobodnejšej Kube už nejaký ten rok. Bohužiaľ, na ostrove sú stále trestaní ľudia, ktorí bojujú pre lepšiu prítomnosť a budúcnosť. Prevláda cenzúra, štát všetko kontroluje a len ťažko si pripúšťa fakt, že ľudia chcú zmenu. A aj pre ňu niečo robia.
Jednou z aktivít nášho kubánskeho projektu je aj študijná návšteva. Mladí študenti, budúci učitelia, aktivisti, sociálni pracovníci, farmári, aj žurnalisti s nami strávili desať intenzívnych dní.
Práve študijná návšteva je hodnotným priestorom na to, aby sme sa mohli rozprávať bez strachu, cenzúry či obmedzení. Je to príležitosť profesionálne rásť, sieťovať sa a prepájať projekty. Kubánci si so sebou priniesli svoje nápady a vízie. Stretli sme sa s odborníkmi – ľuďmi, ktorým záleží na druhých – a veľa sa naučili. Jeden od druhého.
Nielen návšteva
Hneď v prvý deň nás Archív RTVS privítal v budove obrátenej pyramídy. Pozreli sme si silné nahrávky z Nežnej revolúcie z roku 1989. Skandovanie tisícok ľudí v uliciach, slogany a chuť meniť spoločnosť boli silným odkazom pre Kubáncov, že ak sa to dalo v komunistickom Československu, šancu má aj ich rodný ostrov.
Veľa sme sa rozprávali, analyzovali, vymýšľali, menili, prezentovali a experimentovali. Prehĺbili sme si vedomosti projektového manažmentu, nastavovali komunikačnú stratégiu a zistili, že sociálne siete sa dajú používať na viaceré spôsoby.
Na ich vlastných projektoch sa naučili čo funguje, čo je treba zlepšiť, vypracovali si lepší komunikačný plán a naučili sa efektívnejšie používať sociálne média.
Bol aj priestor pre kreativitu a naučili sme sa ako od ľudí častejšie počuť áno. Aby to ale nebolo také jednoduché, všetky aktivity boli prispôsobené kubánskemu kontextu, ktorý je častokrát komplikovanejší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. O to sa postaral tím profesionálnych školiteľov. Školitelia nielenže podali skvelý výkon, ale zároveň dali Kubáncom nádej, že v tom nie sú sami.
S veľkou vďakou
O tom, že ostrov slobody má ešte k tej skutočnej slobode dosť ďaleko, dobre vieme, no študijná návšteva bola prejavom toho, že vedomosti a know-how sú cennosťou, ktorú nemožno vziať. Kubánci od nás odchádzali s vedomosťami, skúsenosťami, novými kontaktmi a ešte väčšou motiváciou tvrdo pracovať a otvoriť Kubu viac svetu.
“Môžu nám zobrať čo len chcú, no nikdy nám nevezmú to, čo máme v hlave. Ďakujeme Slovensko.”
Kubánski účastníci študijnej návštevy, November 2019.
Ďakujeme všetkým účastníkom, ktorí k nám leteli cez pol sveta za to, že tu s nami boli. Zároveň ďakujeme všetkým, ktorí boli súčasťou tejto študijnej návštevy a spravili ju takou, akou bola. Informatívnou, interaktívnou a najmä slobodnou.
Tags: kuba, ľudské práva, návšteva, sloboda