Komunity z okolia lesa Koibatek berú správu lesa do svojich rúk
Počas dvoch rokov sme prispievali k spomaľovaniu odlesňovania, k znižovaniu rizika, ktoré hrozí pri pôdnej erózii alebo sezónnych záplavách. Spolu s miestnymi sme obnovovali lesné aj vodné zdroje, znižovali sme každodennú spotrebu dreva využívaním alternatívnych spôsobov obživy, prostredníctvom chovu oviec, kôz a včelárstva. Miestne komunity sme podporovali vo vlastnom spravovaní ekosystému.
Postupné ukončovanie nášho projektu je však len začiatok. Slávnostne sme spustili päťročný plán o participatívnej správe lesa. Ceremónie sa zúčastnili predstavitelia krajov Nakuru a Baringo, poslanci, zástupcovia štátnej správy a miestni lídri. Nechýbal ani slovenský veľvyslanec Michal Mlynár.
Slávnostné vyvrcholenie projektu obnovy ekosystému |
Komunita sleduje slávnostné spustenie plánu participatívnej správy lesa Koibatek |
O kultúrny program sa postarala základná škola Kibunja, stredná škola Saganwan a komunitná skupina žien a mužov Sagangwan Pelis Group.
Slovenský veľvyslanec v Keni Michal Mlynár počas svojho prejavu, v ktorom vyjadril podporu |
Michal Mlynár s komunitou Sachangwan Pelis Group počas tradičného tanca kmeňa Kalenjin |
Odteraz komunitná asociácia lesa Koibatek už bude spravovať a chrániť v spolupráci s Kenskou lesnou správou takmer 9 tisíc hektárov lesa Koibatek. Počas nadchádzajúcich piatich rokov miestni plánujú zakladať lesné škôlky, vysádzať stromy, zvyšovať povedomie o využití bioplynu a solárnej energie, o lesnom hospodárstve, či rozvoji ekoturistiky. Zamerajú sa aj na podporu včelárstva, pestovania húb, zberu liečivých rastlín a chovu rýb.
Človek v ohrození spolu s miestnou organizáciou Necofa podporil komunitné skupiny, aby sa stali právoplatným partnerom Kenskej lesnej správy pri vyjednávaní zmlúv o participatívnej správe lesa a využívaní jeho zdrojov.