Komunitné centrum vo Sveržove sa premenilo na Kávičkáreň: Hostí obsluhujú dievčatá z komunity
V prvej polovici augusta dievčatá a ženy z nášho komunitného centra vo Sveržove zrealizovali zaujímavý nápad – Kávičkáreň. Priestory centra premenili na kaviareň, ktorá bola otvorená pre všetkých z miestnej komunity, ale aj mimo nej. V pozadí hrala príjemná hudba a dievčatá, ktoré vyzdobili miestnosť a upravili ju na kaviareň, mali pripravený nápojový lístok, z ktorého si hostia vyberali nápoje i niečo dobré pod zub. „Som veľmi rada, že Kávičkáreň bola spustená a mala úspech, pretože ľudia prišli a boli celkom fajn rozhovory, čo splnilo účel našej predstavy a idey,“ povedala naša kolegyňa Jarka Krukárová, garantka centra vo Sveržove.
Raz do mesiaca sa z priestorov nášho komunitného centra vo Sveržove stane kaviareň. Hostia si môžu vyberať z bohatej ponuky nápojového lístka, kde nájdu nielen zalievanú kávu či cappuccino, ale aj ľadový čaj s citrónom a ľadom, kofolu s citrónom či dokonca bazový nápoj s ľadom. Popri nápoji si tiež môžu vychutnať koláčiky. Ponuka sa však mení v závislosti od ročného obdobia – na jeseň budú pripravovať skôr teplé nápoje. „Musím vyzdvihnúť prácu dievčat, ktoré si vedeli rozdeliť úlohy a držali sa toho, ako si to naplánovali. Pripravovali nápoje, kávy, obsluhovali hostí, umývali riad a obsluhovali aj deti v detskom kútiku. Veľmi ich bavilo robiť objednávky, obsluhovať, pripravovať nápoje a raz sa tým možno aj živiť,“ priblížila Jarka. Každý hosť môže prispieť dobrovoľným finančným príspevkom, vďaka ktorému dievčatá nakúpia suroviny na ďalší mesiac.
Jarka povedala, že aj keď mala byť pôvodne Kávičkáreň otvorená len raz mesačne, už teraz by viacerí uvítali, ak by sa tak stalo častejšie. Najbližšie do nej budú môcť hostia zavítať pred začiatkom školského roka. Starší chlapci a deti sa už teraz pripravujú na najbližšie otvorenie. „So staršími chlapcami chodíme na liesky, z ktorých následne vyrábame drevené paravány. Tieto paravány oddelia priestor, kde sa vyrábajú nápoje, od priestoru pre zákazníkov. Mladšie deti vyrábajú výzdobu do kaviarničky. Mládežníčky medzi sebou konzultujú a poskytujú nápojový lístok,“ povedala naša kolegyňa Vierka Rojková. Súčasťou ďalších príprav je aj obohatenie nápojového lístka – Vierka by chcela dievčatá naučiť, ako sa pripravuje viedenská káva.
Kávičkáreň si všetci prítomní veľmi pochvaľovali a dievčatá z komunity sa zodpovedne a poctivo chopili svojich rolí hostiteliek. Vierka priblížila, že minulý týždeň boli spolu s dievčatami na výlete v Bardejovských kúpeľoch, kde si všímali, ako ich čašníci a čašníčky obsluhujú. Snažili sa zaznamenať všetky chyby, ktorým sa chcú vyvarovať pri obsluhovaní a zároveň sa tiež inšpirovali čašníčkami, ktorým ich práca išla skutočne veľmi dobre. „Dievčatá sa na Kávičkáreň veľmi tešia. Pečú koláče, ktoré podávame ku káve, učia sa nosiť drinky a kávu na tácke, zároveň však platí aj to, čo je podľa mňa najpodstatnejšie, že sa učia správať k zákazníkom.
Pokiaľ chceme, aby sa k nám ľudia vracali a cítili sa príjemne, je veľmi dôležité, ako sa k nim budeme správať a akú atmosféru dokážeme vytvoriť. Učíme dievčatá predstaviť si, že sme na mieste zákazníka a ako by sme chceli byť obslúžení,“ vysvetlila Vierka.
Všetci prítomní ocenili príjemné popoludnie plné zaujímavých rozhovorov, na ktorom sa podieľali takmer všetky ženy z komunity, ale aj dievčatá, chlapci a deti. Tešia sa na ďalšiu Kávičkáreň a majú predstavy o tom, ako bude ich spoločný projekt napredovať. „Zatiaľ je to o posedení v príjemnom prostredí pri rozhovoroch, vrave a smiechu,“ dodala Jarka. Účelom Kávičkárne je tiež predstaviť dievčatám prácu čašníčok, naučiť ich komunikácii so zákazníkmi a v neposlednom rade aj zodpovednosti za odvedenú prácu. Možno práve vďaka tejto skúsenosti získajú ambície na prácu v oblasti a vo svojich zručnostiach sa budú ďalej rozvíjať – v neformálnom prostredí Kávičkárne, no možno i odborne prostredníctvom špecializovaných kurzov či vzdelania.
Projekt LDI03023 „Rozvojom zručností a kariérového poradenstva k sociálnej inklúzii“ je podporený z Nórskych fondov a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.