INFOSERVIS Človeka v ohrození
Ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine sme poskytli pomoc v hodnote viac ako milión eur
Za štyri mesiace od začiatku vojny sme do regiónu Zakarpatska doručili vyše 200 ton humanitárnej pomoci. Pomohli sme tak 33 000 vnútorne vysídleným ľuďom, ktorí museli opustiť svoje domovy. Na Ukrajine rozbiehame aj psychosociálnu podporu, ktorá je rovnako dôležitá ako materiálna pomoc.
V našej práci pokračujeme aj na Slovensku. Aktuálne pôsobíme v štyroch samosprávnych krajoch, kde sme podali pomocnú ruku viac ako 2 500 Ukrajincom a Ukrajinkám. Najčastejšie ide o pomoc s hľadaním zamestnania, školy pre deti, vybavovaním úradov aj lekárov. Ukrajinci a Ukrajinky sa vďaka našej asistencii o niečo jednoduchšie môžu začleniť do spoločnosti.
V Košiciach poskytujeme každý deň sociálne poradenstvo nielen pre ľudí z Ukrajiny
V novom Integračnom centre v Košiciach nájdu pomoc všetci cudzinci, ktorí sa chcú zaradiť do života na Slovensku. V centre poskytujeme sociálne poradenstvo a tiež poradenstvo v oblasti vzdelávania.
Pre dobrú vec sa spojilo deväť neziskových organizácií. Integračné centrum vzniklo pod záštitou Košického samosprávneho kraja a prevádzkuje ho Nadácia DEDO. Centrum sa nachádza na Strojárenskej 3 v Košiciach a je otvorené každý pracovný deň od 8:30 do 16:00 hod. K dispozícii je aj bezplatná infolinka na telefónnom čísle 0800 222 550, cudzinci sa môžu obrátiť aj na e – mailovú adresu ic@nadaciadedo.sk.
Infolinka pre Ukrajincov a Ukrajinky, ktorí hľadajú pomoc
Infolinka Človeka v ohrození je aj naďalej k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 do 18:00 (v slovenskom, anglickom aj ukrajinskom jazyku) na čísle: +421 800 601 821.
Doučovanie detí prináša prvé výsledky
„Má to zmysel, v závere doučovania boli viditeľné pokroky. Nemôžeme očakávať, že to hneď pôjde z nuly na sto, ale určite sa to niekam posunulo,“ povedal dobrovoľník Roman, ktorý od začiatku roka v našom programe doučoval žiakov a žiačky v Plaveckom Štvrtku. Podľa slov Jaroslava Lajoša, riaditeľa školy v Novosade, vďaka doučovaniu klesol počet prepadávajúcich a slabšie prospievajúcich detí z vylúčených komunít aj majority. Zlepšila sa aj ich disciplína a socializácia, ktorá bola po dvoch rokoch pandémie pre mnohé deti náročná. Žiaci a žiačky sú po prvých mesiacoch doučovania smelší a výrečnejší.
Doučovatelia a doučovateľky sa od začiatku roka venovali deťom v siedmych komunitách po celom Slovensku, to všetko vo svojom voľnom čase. Išlo o študentov pedagogiky, pedagógov, sociálnych pracovníkov či vedcov.
V Moldavsku sme odovzdali naše skúsenosti s riešením humanitárnej krízy
Moldavsko je rovnako ako Slovensko v priamom susedstve s Ukrajinou. V súvislosti s vojnou preto čelíme podobným výzvam. Naše skúsenosti s integrovaním Ukrajincov a Ukrajiniek do spoločnosti sme zdieľali s predstaviteľmi a predstaviteľkami šiestich miestnych samospráv a neziskového sektora. Súčasťou školenia boli krátke cvičenia na monitoring a následné nastavenie služieb pre prijímateľov a prijímateľky pomoci.
Moldavsko podporujeme dlhodobo, a to odovzdávaním našich skúseností v oblasti dobrej správy vecí verejných, prostredníctvom zavádzania IT technológií, podporou transparentnosti a sociálneho začlenenia na juhu krajiny.
Podieľali sme sa na doteraz najväčšom prieskume o klíme
Človek v ohrození obsahovo a finančne prispel k realizácii výskumu Slovenská klíma 2022. „Viac ochrany klímy!“, znie záver z výskumu. Významná väčšina slovenskej verejnosti považuje za dôležité, aby Slovensko prijalo opatrenia proti zmene klímy. Približne tri štvrtiny ľudí si želá, aby sa do ochrany klímy viac ako doteraz aktívne zapojili priemyselné podniky a firmy, vláda a Ministerstvo životného prostredia, politici vrátane starostov a primátorov.
Výskum realizoval výskumný tím z Katedry environmentálních studií Fakulty sociálnych studií Masarykovej univerzity a Institutu 2050, z.s. na reprezentatívnej vzorke takmer 2000 ľudí. Pomáha porozumieť slovenskej verejnej mienke v rozsahu, aký sme doteraz nemali šancu spoznať.
Človek v ohrození dlhodobo pomáha ľuďom, ktorí stratili bezpečie, dôstojnosť alebo živobytie. Reaguje pri náhlych katastrofách, podáva pomocnú ruku ľuďom z vylúčených komunít a spája spoločnosť. Na Slovensku aj vo svete.