Prejsť na hlávný obsah
02 mar 2013

Informovali sme novinárov o nadchádzajúcich voľbách v Keni

1.3.2013 sme v našich priestoroch zorganizovali neformálne raňajky k téme: Voľby v Keni. Keňa je momentálne stredobodom svetových médií. Existujú obavy, že by sa mohli zopakovať násilnosti z pred piatich rokov, kedy bol po sporných výsledkoch zvolený súčasný prezident Kibaki.

Keďže v Keni máme dlhodobé misie s vlastnými pracovníkmi Katkou Karáskovou a Lukášom Zorádom, rozhodli sme sa zdieľať naše postrehy so slovenskými médiami.
cvo-ranajky s_novinarmi-foto
Neformálna beseda začala o 9:30 v príjemnej raňajkovej atmosfére. Novinárov sme informovali o realizovaných projektoch v Keni, čomu sa naši terénni pracovníci venujú, o miestach ich pôsobenia a o momentálnych predvolebných náladách Keňanov.

Novinárom sme poskytli zvukovú nahrávku, na ktorej náš lokálny spolupracovník Hanington zdieľa svoj postoj k celej predvolebnej situácii. „Prezidentskí kandidáti sa zaviazali, že ak vzniknú medzi nimi spory, budú ich riešiť prostredníctvom súdu, nie na ulici. Takto je to jasne stanovené, na rozdiel od volieb z roku 2007, kde bolo samozrejmé vyjsť na ulicu. Zaviedlo sa veľa mierových opatrení, ale stále tu existuje riziko vzniku nepokojov,“ uviedol Hannington.

Aby sme novinárom poskytli čerstvé informácie, spojili sme sa prostredníctvom skypu s našou terénnou pracovníčkou Katkou Karáskovou. „Situácia v Keni je momentálne pokojná, médiá vyzývajú ľudí k mierovému priebehu volieb, ľudia sú pokojní, tvrdia, že sa ničoho neobávajú a chystajú sa voliť.“ uviedla v rozhovore Katka.

Na neformálnych raňajkách získali novinári unikátne fotografie, zvukové a videové nahrávky lokálnych ľudí s ich postrehmi o predvolebnej situácii a ich volebných preferenciách. V závere sme im ponúkli možnosť aj naďalej informovať o priebehu volieb, povolebnej situácii a názoroch Keňanov až do obdobia vymenovania kenského prezidenta, čo je do 26. marca v prípade prvého kola alebo do 30. apríla v prípade druhého kola.

Ak sa Vám páči, čo robíme, môžete naše aktivity finančne podporiť. 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie