Prejsť na hlávný obsah
18 máj 2015

Humanitárny tím už rozdal tisícky plachiet na provizórne prístrešia

Humanitárny tím, ktorý realizuje v Nepále pomoc z prostriedkov zbierky Člověka v tísni a Človeka v ohrození, rozdáva v týchto dňoch v dedinách v oblasti Gorka tisícky plachiet – materiálov na budovanie provizórnych ubytovaní. Tie sú teraz najpotrebnejšie, pretože sa blíži monzúnové obdobie. Materiál dostane celkom 6200 rodín.Nepál 1
Prvé plachty distribuovali už počas uplynulého víkendu. V nedeľu sa podarilo do Gorky dostať 5 nákladných áut s tisícami plachiet, ďalšie prišli začiatkom tohto týždňa. „Každá rodina dostane veľkú plachtu a povraz na upevnenie,“ vysvetľuje koordinátorka humanitárnej pomoci Člověka v tísni Denisa Bultasová a dodáva: „Aj keď niekde ľuďom domy zostali, boja sa v nich spať. Zem sa to tu totiž stále otriasa, niekedy aj niekoľko krát za deň.“

Nepál 2

Zatiaľ sa humanitárni pracovníci stále zameriavajú najmä na zabezpečenie najzákladnejších potrieb pre Nepálčanov a teda distribúciu jedla, pitia a budovanie provizórnych prístreší. Neskôr bude potrebné odstraňovať nánosy pôdy, sprejazdňovať komunikácia a nanovo postaviť budovy. Aj preto Člověk v tísni uvažuje o posilnení tímu a zavedení verejných prác pre domácich za menšiu mzdu.
plachty 4

V Nepále je a ešte dlhé mesiace bude mnoho práce. Zemetrasenie si vyžiadalo viac ako 7 500 obetí na životoch, 14 500 ľudí je zranených. Zemetrasenie zrovnalo so zemou 191 000 domov, ďalších 175 000 je zničených. Pomoc potrebujú viac ako 3 milióny ľudí.

utečenci nepál
Pomôcť obetiam zemetrasenia môžu Slováci aj poslaním SMS-ky s textom DMS NEPAL na číslo 877. Cena SMS-ky sú 2 eurá. K dispozícii je aj účet OZ Človek v ohrození: SK1711000000002621182213. Peniaze môžete vložiť alebo poslať prevodom, do správy pre príjemcu dajte SOS Nepál.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie