Prejsť na hlávný obsah
17 júl 2015
V kategóriach

Europoslanci podporujú kampaň …

Tím Bankwatch bol minulý týždeň komunikovať tému ukrajinských jadrových reaktorov v Bruseli. Od poslancov Európskeho parlamentu a úradníkov Európskej komisie sme dostali prísľub, že bez cezhraničných konzultácií s verejnosťou Ukrajina na predlžovanie života svojim 15 reaktorom nedostane európske peniaze.ep

V Európskom parlamente sme zúčastneným poslancom najprv popísali kontext a problém – z ukrajinského aj širšieho európskeho hľadiska. Po diskusii nám 26 poslancov vyjadrilo podporu aj podpísaním LISTU, v ktorom žiadajú Európsku komisiu, aby rešpektovala medzinárodné právo.

Na DG Environment sme sa dozvedeli, že pozícia komisie vychádza z informácií od ukrajinského prevádzkovateľa, firmy Energoatom. Energoatom nekomunikuje o predlžovaní prevádzky, oficiálna verzia je, že iba zvyšujú bezpečnostné štandardy. V apríli sa však kampaniéri z Bankwatch zúčastnili v Kyjeve na rozhodovaní Ukrajinského jadrového inšpektorátu o predĺžení fungovania reaktoru Južno-ukrajinský 2 o ďalších 30 rokov (čo je o 30 viac ako plánovali výrobcovia). Zástupcovia Európskej komisie vraveli, že toto je pre nich nová informácia. Pozícia Európskej komisie je však jasná aj z ich listu pre Bankwatch: akékoľvek rozhodnutie o predĺžení života Ukrajinských reaktorov vyžaduje zapojenie verejnosti aj v rámci cezhraničných konzultácií.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie