Prejsť na hlávný obsah
12 jún 2016
V kategóriach

Emergency post 2

Záchranári vytiahli v piatok dvoch živých ľudí z trosiek budov na Haiti, ohromujúcich desať dní po zničujúcom zemetrasení.

Šťastlivcami sa stali mladý 22-ročný muž a 84-ročná žena, na ktorých sa zrútili ich domy.

V jednej časti haitského hlavného mesta Port-au-Prince vytiahli izraelskí záchranári 22-ročného mladíka zo sutín, ktoré boli kedysi trojposchodovým domom. Záchrannú akciu potvrdzuje aj video, ktoré získala tlačová agentúra Associated Press.

Izraelská armáda uviedla vo vyhlásení, že miestni obyvatelia doviedli tím na miesto. Dodala tiež, že muž je v stabilizovanom zdravotnom stave a nachádza sa v izraelskej poľnej nemocnici v Port-au-Prince.

Na inom mieste vytiahli z trosiek domu 84-ročnú ženu. Lekári vo všeobecnej nemocnici nasadili zachránenej kyslík a vnútrožilové tekutiny, je však v kritickom stave.

Európska komisia tvrdí, že medzinárodní záchranné tímy zachránili vyše 125 ľudí po tom, čo 12. januára zasiahlo karibskú krajinu zemetrasenie.

Najväčšia pozornosť humanitárnych pracovníkov sa však už presúva na pomoc pre státisíce nových bezdomovcov chudobného štátu a niektoré tímy záchranárov začínajú odchádzať, pretože uplynul značný čas od zemetrasenia.

„Čím viac dní prejde bez známok života v troskách, tým matnejšie budú naše nádeje,“ uviedol David Wimhurst, hovorca misie OSN na Haiti.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie