Prejsť na hlávný obsah
17 feb 2016
V kategóriach

Dobrovoľník na Ukrajine bloguje: Humanitárna situácia ostáva zložitá

Humanitárna situácia na východe Ukrajiny ostáva aj s príchodom roka 2016 naďalej zložitá. V súčasnosti kríza dopadá najmä na ľudí, ktorí žijú v blízkosti demarkačnej línie v Luhanskej a Doneckej oblasti. Medzi najohrozenejšie skupiny patria nezamestnaní, slobodné matky s deťmi, seniori a zdravotne postihnutí.

Komentar foto3

Osobitou skupinou ľudí zasiahnutých konfliktom sú vnútorní presídlenci. Tých boje na Donbase prinútili opustiť svoje domovy. Odhad hovorí, že utečencom vo vlastnej krajine sa od začiatku konfliktu stalo viac ako 1,5 milióna Ukrajincov. Táto početná skupina presídlencov – zahŕňa aj presídlencov z Krymu – sa presunula z krízových oblastí do iných regiónov krajiny.

Veľká časť z nich sa rozhodla začať nový život v Kyjeve.

Práve v hlavnom meste, kde pôsobím a spolupracujem s humanitárnou organizáciou VOSTOK-SOS, presídlenci hľadajú pomoc v podobe právneho poradenstva či psychologickú pomoc, keďže v dôsledku vojny a straty domova časť ľudí zasiahla silná trauma. Vnútorne presídleným občanom sa zároveň poskytuje pomoc v podobe dokumentovania porušenia ich práv – ide o prípady zajatia a týrania, a samozrejme pomoc humanitárna, predovšetkým v podobe liekov, drogérie a oblečenia.

Hlavné požiadavky presídlencov v núdzi na Ukrajine:

Komentar foto4

Ukrajinské mimovládne a humanitárne organizácie sa aktívne snažia o prijímanie nových zákonov, ktoré by podporili základné práva ukrajinských presídlencov. Ide o dlhodobú spoluprácu s vládnymi inštitúciami s cieľom podporiť prijatie nových zákonov, ktoré by umožnili systémové riešenia nepriaznivej a mnohokrát až kritickej situácie presídlencov na celom území Ukrajiny.

Napätá situácia ostáva aj na hraničných kontrolných bodoch (tzv. blockposty) medzi územím Ukrajiny a dočasne okupovanými územiami na východe Ukrajiny (oficiálna terminológia ukrajinskej vlády). Domáci obyvatelia sa v tomto prípade stretávajú s množstvom problémov počas prechodu z ukrajinskej strany na okupované územia a naspäť. Cieľom výjazdu je pritom často návšteva rodinných príslušníkov. V kolónach pred blockpostami pritom neraz čakajú aj sedem-osem hodín.

Ako príklad je možné uviesť zložitý byrokratický proces na získanie potrebných ukrajinských dokumentov pre povolenie na vstup a zaznamenané sú aj prípady korupcie ukrajinskej pohraničnej služby. V danej oblasti sú počas zimných mesiacoch navyše náročne podmienky vzhľadom na nízke mínusové teploty a bezpečnostná situácia sa nedá označiť za úplne stabilnú vzhľadom na občasné ostreľovanie mínometmi a nepravidelné boje na viacerých miestach po celej dĺžke frontovej línie.

Komentar foto5

VOSTOK-SOS je ukrajinská občianska iniciatíva založená v máji 2014 ľudskoprávnou mimovládnou organizáciou POSTUP z Luhanska a inými mimovládnymi organizáciami, ktoré boli nútené odísť z okupovaných miest Ukrajiny. VOSTOK-SOS je jednou z najväčších občianskych organizácií, poskytuje humanitárnu pomoc pre obete vojny na Ukrajine. V januári 2016 organizácia otvorila po prvýkrát svoje pracoviská aj priamo v Luhanskej oblasti v mestách Severodoneck, Starobilsk a Rubizne, kde sa v súčasnosti poskytuje nevyhnutná humanitárna pomoc (jedlo, oblečenie, lieky, palivo na kúrenie v zimnom období) pre miestnych ukrajinských obyvateľov.

Autor textu: Maroš Demovič

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie