Prejsť na hlávný obsah
27 okt 2022

Deti na Ukrajine sa zahrali na sochárov a sochárky

V dedinke Nyzhnii Bystryi v Zakarpatskej oblasti sa deti mohli vďaka našej pomoci zahrať na sochárov a sochárky. Na kurze s názvom Objav v sebe sochára si mohli z hliny vytvoriť rôzne postavičky či iné predmety. Zmyslom tejto aktivity na Ukrajine bolo nie len to, aby v sebe deti prebudili kreativitu, ale najmä, aby sa lepšie spoznali a zblížili s rovesníkmi žijúcimi v rovnakej komunite.

Deti so svojimi výtvormi

Modelovanie z hliny pomáha rozvoju osobnosti

Kurz modelovania mal okrem iného deti motivovať k tomu, aby sa naučili pracovať v tíme, aby sa nebáli vyjadriť svoj názor medzi ostatnými, a aby sa zbavili svojho strachu a ostychu. Toto všetko sa učili počas úloh, ktoré im zadávali vedúci.

Hlavným vedúcim bol Yaroslav Babich, učiteľ umenia, ktorý bol pozvaný ako odborník. Bola to pre neho už druhá aktivita organizovaná Človekom v ohrození, na ktorej sa zúčastnil ako učiteľ. Počas prvého kurzu, s ním deti maľovali vlastné rozprávky.

Yaroslav Babich pri modelovaní spolu s deťmi
Účastníčka kurzu so svojím vymodelovaným psíkom

Yaroslav hodnotí pokrok u detí ako veľmi badateľný:

„Zatiaľ čo na začiatku kurzu boli celkom uzavreté do seba, odmietali komunikovať, alebo komunikovali iba v malých skupinách, v priebehu kurzu sa rozhovorili a porozprávali mi aj o tom, ako sa sem presťahovali a tiež o ich zničených domoch.“

Yaroslav tvrdí, že ak je dieťa zaujaté nejakou aktivitou, predstavuje to obrovskú úľavu pre jeho psychiku. Ručné činnosti dávajú nie len príležitosť oddýchnuť si, ale ponúkajú tiež možnosť integrovať sa do spoločnosti.

Účastníci v zápale modelovania

„Benefity takejto aktivity nemôžu byť podceňované. Práca s plastelínou má veľmi priaznivý účinok na myseľ.  V rukách je veľa nervových zakončení  a je dokázané, že ak človek počas života pracuje rukami, ostane v dobrej mentálnej kondícii až do staroby. Ručná práca funguje takisto aj na deti – ak sa hrajú s materiálom, ktorý môžu v rukách tvarovať,  to v nich vyvoláva oveľa viac emócií, ako obyčajná práca na rovnom povrchu,“ dodal Yaroslav.

Podľa Ľubov Kovach, riaditeľky gymnázia v dedine Nyzhnii Bystryi, takéto aktivity vnútorne vysídlených obyvateľov zbližujú.  

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet